Ahed Tamimi Tutuklu Yargılanacak

Ahed Tamimi Tutuklu Yargılanacak

Ahed Tamimi gözaltında

Siyonist İsrail Devleti, Filistinin sembol ismi 16 yaşındaki Ahed Tamimi’nin tutuklu yargılanmasına karar verdi.İsrail askerlerini tokatlayan genç kadın İsrail Askeri Mahkemesi tarafından “tehlikeli” bulundu. 

Geçen ay Kudüs protestoları sırasında İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da İsrail askerlerini tokatlayan Ahed Tamimi hakkında İsrail askeri mahkemesi Tamimi’nin tutuklu yargılanmasına karar verdi. Tamimi ile birlikte annesi de gözaltına alınmıştı. Anne Tamimi de halen tutuklu.

Olaydan sonra sabaha karşı evi basılarak gözaltına alınan ve 12 ayrı suçlamadan 10 yıl hapsi istenen Tamimi için İsrail Yüksek Mahkemesi “ifade özgürlüğünün huzuru bozma ya da şiddete başvurmaya izin vermediğine” yönünde karar verirken, Tamimi’nin ‘kışkırtıcı hareketlerini’ sosyal aktivizm protestolarıyla eşdeğer tutarak yanlış yaptığını iddia etti. Siyonizme karşı direnişte tüm dünyanın sempatisini toplayan ve İsrail devletinin “radikal islamcı terörizm”e karşı olduğunu iddia ettiği saldırıları boşa düşüren Tamimi, cezalandırılarak susturulmaya çalışılıyor.

”Tamimi aleyhine çok sağlam kanıtlar var” diyen yargıç ,Tamimi’yle ilgili elinde ‘İsrail’e yönelik önceki saldırılarıyla ilgili uzun bir liste olduğunu’, bu kez “Geniş çaplı ağır şiddete başvurduğunu ve bu yüzden risk oluşturduğunu” savundu. 

Ahed gözaltına alındığında, İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, ”Hayatı hapishane hücresinde son bulacak” diyerek niyeti zaten belli etmişti.

İlgili Haber: 7’den 70’e Direnen Tamimi Ailesi

TAGS
Share This