7’den 70’de Direnen Filistinli Tamimi Ailesi

7’den 70’de Direnen Filistinli Tamimi Ailesi

Ahed Tamimi gözaltında

Ahed Tamimi gözaltında

12 yaşındayken İsrail askerlerine korkusuzca bağıran, yumruğunu gösteren Ahed Tamimi, bu görüntülerin yayılmasıyla Filistin direnişinin sembolü olmuştu. Ahed Tamimi  neredeyse her bir üyesi direnişçi olan ve “direnişçi aile” olarak bilinen Tamimilerin bir üyesi ve şu anda tüm dünyanın  saygısını kazanmış genç bir kadın.

                     Ahed Tamimi ve Annesi

Geçtiğimiz günlerde yapılan Kudüs protestolarında da dik duruşunu gösteren 16 yaşındaki Ahed   Tamimi, İsrail askerlerine tepki gösterdiği görüntüler yayıldıktan kısa süre sonra İsrail polisi tarafından evi basılarak gözaltına alınmıştı. Gözaltı süresi uzatılan Ahed Tamimi ile ilgili mahkemeye yapılan kefaletle serbest bırakma talebi ise reddedilirken “İsrail askerlerine saldırmak ve onları kışkırtmak” suçu ile yargılanan Ahed Tamimi’nin 14 yıl hapis cezası alabilir.

Tamimiler

En genç gazeteci Janna Jihad'ın haberlerine Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.https://www.youtube.com/channel/UCmD7nn78ifz1IzhIKRC_Jgg

En genç gazeteci Janna Jihad’ın haberlerine Youtube kanalından ulaşabilirsiniz:   https://www.youtube.com/channel/UCmD7nn78ifz1IzhIKRC_Jgg

Tamimi ailesinin neredeyse her bir üyesi direnişçi. Kuzeni Janna Jihad dünyanın en genç gazetecisi sıfatıyla köyündeki işgale hem direniyor hem de çektiği videolarla İsrail Siyonizmini dünyaya duyuruyor. Amcası  Bilal Tamimi de bir fotoğrafçı. Nabi Saleh’teki şiddeti dünyaya belgeselle duyurmasıyla tanınıyor.  14 yaşındaki kuzeni Muhammed Fadıl Tamimi  İsrail askerleri tarafından yüzünden plastik mermi ile  vurulmuş ve ciddi biçimde yaralanmıştı. 

Muhammed Tamimi

İsrail’in Ahed Tamimi ile özel olarak uğraşmasının bir nedeni var. Ahed Tamimi, İsrail’in devlet terörünü “radikal İslamcı terör”e karşı uyguladığını iddia etmesine  engel oluyor. Genç ve cesur bir laik kadın olarak Ahed Tamimi, İsrail devletinin işgalci bir güç olduğunu ve sıradan her direnişçiye aynı şiddetle ezmeye çalıştığını, topraklarını terk etmeyen Filistinlileri 7’den 70’e katletmeye hazır olduğu dünyaya duyuruyor. Bu cesur duruşu ise İsrail’i zora sokuyor. 

                                                      Amca Bilal Tamimi

Siyonizmin esareti altındaki Ahed Tamimi halen mahkemeye çıkartmadı. 15 Ocak’ta mahkemeye çıkabileceği ifade ediliyor ancak İsrail bu süreyi elinden geldiği kadar uzatabilir ve Ahed Tamimi , annesi ve kuzenini hapis cezasına çarptırabilir.

Kahrolsun İsrail!

Tamimilere özgürlük!

TAGS
Share This