3 Köyü Yok Edecek Proje Ertelendi: Kazdağları’nı Cengiz’den Temizleyelim!

3 Köyü Yok Edecek Proje Ertelendi: Kazdağları’nı Cengiz’den Temizleyelim!

Alamos Gold Şirketi’nin Kazdağları’nı siyanürle delik deşik edecek projesi geçtiğimiz yıl milyonlarca insanın projeye karşı ses çıkarmasına sebep olmuştu. Alamos Gold’un Türkiye temsilcisi Doğu Biga Madencilik’in ruhsatının yenilenmemesi ile birlikte Alamos Gold’un Kazdağları’ndaki katliamı sona ermiş oldu. Şimdi ise Kazdağları’ndaki madenlere devletten aldığı ballı ihalelerle zenginliğine zenginlik katan Cengiz Holding göz dikti.

Cengiz’in projesi Alamos Gold’un neredeyse üç katını kapsıyor. Madenin yaratacağı yıkımın civardaki üç köyü yok edeceğine dair bulgular sonrasında halk madeni ve Cengiz’i bölgede istemediğini belirtti.

Avukat İsmail Hakkı Atav, “3, 5 milyon civarında ağaç kesilecek”  demişti. Bugün başlayan ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) süreci kapsamında proje yakınındaki Hacıbekirler Köyü’nde halkın katılımıyla saat 11.00’de başlaması planlanan toplantı öncesi Kazdağları halkı madeni de Cengiz Holding’i de istemediğini belirtti. Tepkiler sonucu toplantı ertelendi.

Cengiz Holding yıllardır AKP’den aldığı avanta ihalelerle Türkiye’nin en zengin sermayelerinden birine dönüştü. Kazdağları’nda geçen yıl süren direniş sonucunda gerçekleşmeyen projenin potansiyel karı kapitalistlerin içinde ukte kalmış olacak ki AKP bir de kendi sermayesi eşliğinde Kazdağları’nı talan etmeye yelteniyor. Planlanan maden projelerindeki ağaç katliamları, siyanür kullanımı, suyun ve doğanın kirlenmesi yalnızca Kazdağları ile sınırlı kalmayacak bir büyüklükte bir katliam demek. Hem bitki hem hayvan hem de insan yaşamını tehdit eden bu projeler çevre köylerin yok olması ve geri döndürülemez derecede tahribat anlamına geliyor.

Cengiz Elini Kazdağları’ndan Çek!

Kazdağları’ı Halkındır!

CATEGORIES
Share This