YPG, Girê Sipi’ye (Tel Abyad) İlerliyor!

YPG-YPJ güçleri IŞİD kontrolündeki Girê Sipi’ye (Tel Abyad) ilerleyişini sürdürüyor. Son gelen haberler Tel Abyad’ın doğu, batı ve güneybatı yönlerinden kuşatıldığı yönünde. Tel Abyad’ın güneydoğusunda yer alan Suluk’a giren YPG güçleri, Suluk’a bağlı El Meliha, Bir Muheysen, El Alires 1ya, El Vasita, Umharmila, and Sukkariye’yi büyük ölçüde ele geçirdi. Girê Sipi’nin güney batısında ise Şvehan, Ebu Surra ve Nahita köyleri PYD’nin kontrolüne geçti.

Malum, IŞİD son dönemde operasyonel ağırlığını ve hedefini büyük ölçüde Halep kırsalına ve Suriye’nin batısında Palymra üs olmak üzere Hama ve Humus’un doğusuna kaydırmıştı. Elbette bu, IŞİD’in “kuzey cephesini” önemsemediği anlamına gelmiyor; ancak YPG’nin Kobanê zaferinden sonra yarattığı “domino etkisinin” karşısında IŞİD’in çok zorlandığını söyleyebiliriz. Elbette bu ilerlemeye, koalisyon güçlerinin etkili ve organize hava saldırılarının da katkısı olduğunu söylemek lazım. Zira Kobanê direnişinde rüzgarın tersine dönmesi sürecinde koalisyon unsurlarının YPG’den dolaylı ya da doğrudan aldığı koordinatlar çok etkili olmuştu. Çatışma esnasında gösterilen hedeflere yöneltilen hava saldırıları IŞİD’i ciddi anlamda köşeye sıkıştırmıştı. Bugün Girê Sipi’de de benzer bir iletişim bütünlüğünün ilerlemeye katkı sunduğu çok açık.

An itibariyle Girê Sipi’nin etrafında yaşanan çatışmalar devam ediyor. Önemli gelişmeler oldukça bolsevik.org’dan duyurmaya devam edeceğiz.

CATEGORIES
TAGS
Share This