TRT’de KESK Üyelerine Tasfiye!

trt-de-aciga-alinan-demir-cemaat-magduru-olan-bizleri-aciga-almak-akil-ve-mantikdisi-163906-5

Darbe operasyonu toplumsal muhalefeti asılsız gerekçelerle zayıflatmayı hedefliyor. Kamu kurumlarındaki tasfiyelerden nasibini alan TRT’de cemaate yönelik yürütülen polis operasyonunda KESK’e bağlı Haber-sen üyesi emekçiler adeta cadı avına kurban ediliyor.

TRT’de en az 300 çalışan açığa alındı. 22 yıldır TRT’de muhabir olarak çalışan, KESK’e bağlı Haber Sen’in üyesi ve yöneticisi Mehmet Demir, TRT’de açığa alınan en az 300 çalışandan biri.Mehmet Demir’e “Genel Müdürlük makamının 19 Temmuz tarihli oluruyla, milli güvenliğin ve devlet otoritesinin sağlanmasını teminen, kurumumuz bünyesinde hala görev yapan bazı personelin Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) bağlantılı oldukları tespit edildiği” gerekçesi ile görevinden uzaklaştırıldığı bildirilmiş.

Diken.com.tr’nin telefonla ulaştığı Demir, Fethullah Gülen Cemaati’yle bir bağının olmadığını belirtirken, açığa alınmasının ardında 22 yıldır kurum kapsamında sürdürdüğü sendikal faaliyetlerin olduğunu ifade ederken  şu sözlerle sürece dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Fethullah Gülen’le köprüleri atmadan önce bu iktidar, yan yana, kol kola, kucak kucağa iş yaparken iktidar, TRT’de sendikal mücadelemiz yüzünden mağdur edilen insanlarız biz. Fethullah Gülen Cemaati’ne mensup yöneticiler tarafından soruşturmalara uğradık, sürgünlere uğradık. Cemaat mağdurlarını Cemaat üyeliğiyle suçlamak son derece absürt. Yani bunun hemen darbe girişiminin ardından patlak vermesi, akıllara darbeciliği de getiriyor.

Kişisel olarak politik çevrelerde beni bilen bilir. Sadece sendikada değil onun dışında pek çok demokratik platformda mücadele etmiş bir insanım, Küresel Barış ve Adalet Koordinasyonu, Irak’ta Savaşa Hayır Komisyonu, Darbelere Karşı 70 bin Adım. Gelmiş geçmiş bütün darbelere karşı, sözünü esirgemeyen, bedel ödemeye hazır insanlarız. Sesimizi, sözümüzü hiçbir zaman sakınmadık.”

Memmet Demir, TRT’deki tasfiyelerin 400’e yakın olduğunu ve  kendisi gibi KESK üyesi olan başkalarının da görevinden uzaklaştırıldığını ancak durumun sıcaklığı ile sayının henüz netleşmediğini ifade etti.

CATEGORIES
TAGS
Share This