Arjantin’de İşçilerin İşgal Ettiği PepsiCo’ya Polis Baskını!

Arjantin’de İşçilerin İşgal Ettiği PepsiCo’ya Polis Baskını!

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te işten atılan Pepsi işçileri fabrikanın girişini işgal etmişti. 20 Haziran’da fabrikasını başkentin güneyindeki Mar del Plata’ya taşıyacağını ve sadece 155 işçinin işine devam edeceğini duyuran şirket, işçilerin direnişi ile karşılaşmıştı. Şirket işçileri, fabrikanın taşınmasına ve işten atılmaya karşı fabrika komite kurarak fabrikanın girişini kapamış ve eyleme geçmişti.

Bugün Arjantin polisi fabrika kapısına konuşlanarak saldırı hazırlıklarını başlattı. Pepsi işçileri polisin saldırısına karşı direnişi sürdürüyor. Barikatlar kuruldu, çatılarda işçiler var.

***

Şirketle yakın ilişkiler içinde olduğu bilinen ve fabrikada örgütlü olan sendikanın liderliğine karşı da savaşım veren işçiler kendi kurdukları komiteler ile direniyor. Fabrikanın taşınmasının sebebi ekonomi gerekçelermiş gibi gösterilse de Buenos Aires’te oldukça örgütlü olan işçilerin şirketten uzaklaştırılması temel niyet. Fabrikai, taşrada ve daha örgütsüz, dolayısıyla da daha ucuza çalışabilecek bir nüfusa yakın bir yere taşınmak isteniyor.  Şu an fabrikanın giriş çıkışını işgal eden işçiler fabrikayı da işgal edeceklerini ifade ediyor. Dünyanın en güçlü sınıf hareketinin olduğu Arjantin’de direnişte sosyalistler doğrudan etki sahibi. 

CATEGORIES
TAGS
Share This