Erdoğan Rejiminin "Adalet"i

Erdoğan Rejiminin "Adalet"i

[Haber görseli]

Bugün Erdoğan rejiminin adalet sisteminin nasıl işlediğine ve nasıl bir çürümenin içinde olduğuna dair iki örnekle karşı karşıya kaldık. Bir yanda girdiği mahkemede karşısındaki kadın avukatın etek boyunu ölçen hakim… Diğer yanda daha önce sırf muhalif olduğu ve Erdoğan rejimini eleştirdiği için 11 ay tutuklu kalan Kadri Gürsel’in keyfi bir kararla yeniden tutuklanması ve üzerinden saatler geçmeden salıverilmesi…

Nereden baksanız çürüme, nereden baksanız kokuşma…

İlk olay İstanbul’da Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde gerçekleşti. Avukat Erdost Balcı’nın sosyal medya hesabından paylaştığı tutanakta yer alan bilgilere göre hakim Mehmet Yoylu, duruşma esnasında diğer avukatlara davacı vekilinin eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğunu ve bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olup olmadığını sordu. Bununla da yetinmeyen hakim kadın avukatın eteğinin resmini çekmeyi istedi. Hakim Yoylu’nun bu tavrı mahkeme salonunda avukatların tepkisiyle karşılanırken, sosyal medyada da büyük tepki gördü. Hakim Yoylu tepkiler üzerine HSK tarafından görevden alındı.

Diğer olay ise Türkiye’de muhaliflerin artık sıradan bir şekilde karşılaştığı bir vakaların bir örneği… Daha önce Cumhuriyet gazetesi davası nedeniyle 11 ay hapis yatan gazeteci Kadri Gürsel  Anayasa Mahkemesi’nin (AYM)’nin verdiği “kişi güvenliği ve özgürlüğü ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiği” kararına rağmen savcılık tarafından 2,5 yıllık hapis hükmünün infazı için adliyeye çağrıldı. Kadri Gürsel saat 14:00 sıralarında Çağlayan Adliyesi’ne gelirken, tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi. Gürsel kararla ilgili olarak şunları söyledi: “Bana 20 Mayıs’ta tebligat geldi. 10 gün içinde savcılığa gelmem istenildi. Ben de süre dolmadan geldim. Bana yapılan suçlama tamamen gazetecilik faaliyetidir. 11 ay cezaevinde yattığım için şu an yasaya göre, benim denetimli serbestlik hakkını kazanmış olmam lazım. Normalde hiç cezaevine girmemem gerekiyor. Ama yasadaki bu durum nedeniyle şimdi tekrar cezaevine gireceğim. Anayasa Mahkemesi de hak ihlali başvurumuzu kabul etmiş ve haklılığımız kanıtlanmıştır. İnfazın durdurularak yeniden yargılanmam ve beraat kararı verilmesi gerekiyor”. 

Gürsel’in tutuklanması da kamuoyunda büyük tepki toplarken, gün içerisinde denetimli serbestlik başvurusunun ardından kabul edilmesiyle tekrar serbest bırakıldı.

Erdoğan adalet sistemine kendi yandaşlarını, cemaat üyelerini yerleştirirken; muhalefet tek adam rejiminin getirdiği keyfiyetle her alanda karşılaşmaya devam ediyor. Fakat biliyoruz ki günü geldiğinde emekçi sınıfların adaleti bütün zalimler için tecelli edecek ve bu yapılanların hesabı birer birer sorulacak!

CATEGORIES
Share This