Tek Mağduriyet “Mor Beyin” mi?

Tek Mağduriyet “Mor Beyin” mi?

Bu sabah erken saatlerde yayınlanan KHK’da yine ihraçlar var. Diğer KHK’lardan farklı olarak ilk kez bu kadar çok sayıda insan işine iade ediliyor. KHK’da,  60’sı akademisyen 262 ihraç, 1828 işe iade var.
 TSK’dan ise 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı. FETÖ’nün “Mor Beyin” kumpası sonucu ByLock kullandıkları iddiası nedeniyle görevlerinden ihraç edilen 2 bin 168 kamu çalışanından bin 823’ü de görevlerine iade edildi.

AKP’nin Bylock iddiası ile çok sayıda insanı mağdur ettiği bir gerçek. Hatta bunlardan birisi de Cumhuriyet gazetesi çalışanı Emre İper’di. Gülen Cemaatinin çeşitli tünel yazılımlarla herhangi bir site üzerinden Bylock’a erişimini sağladığı sitelerden birine girdiyseniz ya da arka planında sizden habersiz bu şekilde çalışan bir uygulama kullanıyorsanız FETÖ’cüsünüz! Bu mağduriyetlerin giderilmesi adaletli olan. Nitekim, mahkemenin tüm ayak diremelerine rağmen Emre İper’i de serbest bırakmak zorunda kaldı. 

AKP, KHK’larla çok ciddi bir biçimde adalet duygusunu zedeledi. Üstelik terörist damgası vurulan sıradan insanların AKP’nin doğal tabanı olduğunu da düşünürsek on binlerce insanın mağdur edildiğini görebiliriz. AKP 2019 ittifaklarını şimdiden kurmaya başlamışken derdi bu kitleye mesaj verip adaletsizlikleri “düzeltme” görüntüsü vermek.

Solun kamudan kitlesel tasfiyesi için kullanılan KHK’larda  artık sağır sultanın duyduğu mağduriyetlerin giderilmesi iddiasıyla uluslararası görüntüyü kurtarmak için kurulan KHK komisyonu henüz tek bir inceleme yapmadı, tek bir karar vermedi. Nedenini hepimiz biliyoruz: İhraç edilen bu onurlu insanlarla ilgili tek bir kanıt bulamayacaklar!

KHK iadeleri adalet için değil, rejimin bekası için yapılmaktadır. Öyle olmasaydı aynı KHK’da 60 akademisyenin ihraç listesinde ismini görmezdik. FETO’nun aylarca zindanda tuttuğu Ahmet Şık bugün yeniden tutsak olmazdı. Nuriye ve Semih ölümün eşiğinde bir açlığa mahkum edilmezdi. Herkesin sol görüşlü olduğunu bildiği saysız emekçi, akademisyen, sendikacının işe iade KHK’larında adını görmek şöyle dursun iktidar KHK sopasını tek adam rejimini tesis ederken aba altından göstermeye devam edecektir.

 

CATEGORIES
TAGS
Share This