Suudi Tiranlar Yemen’den Elinizi Çekin! (TPR ve SDH Ortak Açıklaması)

yemen4-640x360 23 Marttan beri Suudi Arabistan önderliğindeki 10 Arap ülkesinden oluşan koalisyon, Yemen’i bombalamaya devam ediyor. Saldırılarda şimdiye kadar sivil halktan 2 binden fazla kişi öldü ve on binlercesi yaralandı. Yüz binlerce Yemenli kendi ülkelerinde mülteci durumuna düştü. Milyonlarca Yemenli temel gıda, temiz içme suyu ve sağlık hizmetlerinden mahrum durumda. Yoksul Yemen’in alt yapısı Suudi savaş uçaklarınca çökertiliyor, havaalanları, köprüler, üretim birimleri hedef alınıyor. Yemen halkının geleceği çalınıyor.

Komşusu Yemen’i yerle bir eden Suudi Arabistan’ın boğazına kadar pisliğe batmış durumdaki kralları, kendi kıt akıllarıyla arka bahçesi olarak gördükleri Yemen’de istediği kişiyi ya da grubu iktidara getirebileceğini zannettiler. Böyle bir hakkı kendilerinde gördükleri gibi ülkeyi yerle bir etmekten çekinmiyorlar. Gelgelelim evdeki hesap çarşıya uymadı. Aylardır süren bombardımana rağmen hiçbir sonuç alamadıkları gibi savaş, Suudi sınırları içerisine taşmış durumda. Suudiler, Yemen’i havadan bombalamaya dursun Yemen’e bağlı birlikler, Suudi sınırlarını geçerek düşmanlarına kayıplar verdiriyor. Yemen halkı yüzyıllar boyunca savaşçı bir halk olarak kaldı ve şimdi Suudiler, Yemen’de bataklığa saplanmış durumdalar.

Obama-King-AbdullahKurulduğu günden bu yana Suudi Arabistan devleti emperyalizmin en büyük işbirlikçisi olageldi. Bugün de emperyalist denklemlerde Suudiler, İsrail ve ABD’nin bölgedeki en büyük müttefiki durumundadır. Suudiler, emperyalizmin güdümünde üzerine kondukları dev miktarlardaki petro-dolarla Selefi fanatizmi büyüterek Müslüman coğrafyayı boydan boya kana bulamıştır. ABD emperyalizminin bir dolu pis işini bizzat Suudiler gerçekleştirmiştir. Suudiler ile ABD işbirliği, bu sefer de o kadar açık ki durum, kendisini lojistik ve istihbarat yardımları, nerelerin vurulacağı bilgisi ve Suudi savaş uçaklarının yakıt ikmalini ABD tanker uçakları sayesinde yapması ve böylelikle savaş uçaklarının Suudi topraklarına inip kalkmasına gerek kalmadan bombardımanın gece gündüz sürebilmesi ile gösteriyor. Yemen’deki direnişin kazanması, bu yüzden emperyalizmin yenilgisi anlamına gelecektir.

Türkiye’de ve Ortadoğu’da devrimci mücadelenin gereği olarak, Erdoğan’ın ve TC hükümetinin Arap Koalisyonunu derhal terk etmesini talep ediyoruz. Kendi ülkelerimizdeki saldırganlara karşı mücadele ediyor ve  Yemen direnişinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

Suudi Arabistan’daki yönetici zümrenin bu savaştan yenilgiyle çıkması, Ortadoğu halkları için de oldukça önemlidir. Zaten hoşnutsuz yoksul bir halkın varlığı, ezilen Şii azınlığın bastırılması ve kendi yarattığı fanatik dinci bir muhalefetle köşeye sıkışmış olan Suudi ailesi, Yemen macerasından ağır hasarla çıkacaktır. Tamamen yok olup gitmeleri ki bu ihtimal dahilindedir, en iyisi olacaktır. Açık ki Suudiler’in günü geçmektedir. Bu, bir kazanım olacaktır, ama Ortadoğu halkının tek çıkar yolu, kalıcı barış, halkların kardeşliği ve refah Sosyalist Ortadoğu Federasyonu’nun kurulmasıyla gerçekleşecektir.

EMPERYALİSTLER, İŞBİRLİKÇİLER YEMEN’DEN ELİNİZİ ÇEKİN!

YAŞASIN SOSYALİST ORTADOĞU!

TPR (Arjantin)-SDH(Türkiye)

CATEGORIES
TAGS
Share This