Siyonist İsrail Toprak Yürüyüşü'nde en az 7 Filistinliyi Öldürdü

Siyonist İsrail Toprak Yürüyüşü'nde en az 7 Filistinliyi Öldürdü


Filistin topraklarındaki İsrail işgaline karşı direnişin sembolü haline gelen Toprak Günü’nün 42. yılında “Büyük Dönüş Yürüyüşü” için İsrail-Gazze sınırındaki tel örgüler çevresinde 6 ayrı bölgede onbinlerce kişi toplandı.
Siyonist İsrail, Toprak yürüyüşü için toplanan on binlerce kişiye plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla ağır bir saldırı gerçekleştirdi; yüzlerce kişinin yaralandığı, en az 7 kişinin hayatını kaybettiği gelen haberler arasında.
Aynı zamanda Batı Şeria’da da gerçekleştirilen eş zamanlı yürüyüşe de saldıran Siyonist İsrail işgal gücü olarak Filistin halkına zulmetmeye devam ediyor.
Toprak Günü’nün Tarihçesi:
Filistinliler, her yıl 30 Mart’ı hem içeride hem de göç ettikleri diğer ülkelerde ‘Toprak Günü’ olarak anıyor. İsrail yönetimi 1976 yılında yeni yerleşim alanları kurmak amacıyla Filistinli Araplara ait binlerce dönüm araziye el koyduğunu ilan etti. Filistinliler işgali protesto etmek için genel grev başlatmış, Siyonist İsrail işgal güçlerinin Dir Hana beldesinde eylemcilere ateş açması sonucu 6 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bu nedenle Filistinliler her yıl 30 Mart’ta işgale karşı etkinlikler düzenliyor.
 Filistin topraklarında İsrail’in savaş ve işgallerle ilhak ettiği toprakların tarihsel değişimi ve güncel durumu;

SİYONİST İSRAİL FİLİSTİN’den DEFOL!
 
 

TAGS
Share This