Sisi Rakiplerini Saf Dışı Bırakıyor: Adaylara Tutuklama ve Tehdit

Sisi Rakiplerini Saf Dışı Bırakıyor: Adaylara Tutuklama ve Tehdit

Mısır’da gerçekleşen büyük ayaklanmanın ardından devrilen Hüsnü Mübarek’in yerine halk hareketini kontrol etmek için getirilen ve emperyalist güçlerin tam desteğini alan Sisi’nin görev süresi doluyor. Daha önce tekrar aday olmayacağını açıklamasına rağmen Sisi, birkaç gün  önce adaylığını açıkladı. Üstelik, seçimlerin temasının “özgürlük, şeffaflık ve adaylara eşit fırsat”  olacağını iddia etti. İktidarı boyunca baskı, emperyalizme uşaklık ve dikta rejimine damgasını vuran Sisi üç gün sonra adaylığını açıklayan Sami Anan’ı tutukladı. Seçimler 26-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Şu an aday olan iki isim kaldı: Sisi ve kendisine daha önce destek vermiş olan Morteda Mansor.

Sami Anan

Mısır seçimleri, Mısır devriminin yıl dönümü olan bugünlerde darbeci Sisi, iktidarını tehlikeye atabilecek tüm güçleri ezeceğinin mesajını vermeye başladı. Emekli bir general olan Sami Anan, adaylığını açıkladıktan sonra tutuklandı. Gerekçe emekli de olsa ordu mensubunun izin almaksızın aday olamayacağı şeklinde yapılsa da darbeci asker Sisi’nin iktidarında bu kanunların değil siyasi çekişmenin konuştuğu aşikar. Sami Anan, ordu içerisinde ciddi bir etkiye sahip ve tutuklanmasının şimdiden ordu içerisinde rahatsızlık yarattığı belirtiliyor. Anan Sisi karşısında dişli bir rakip. Sami Anan dün sabah gözaltına alındı ve takip eden saatlerde seçim kampanyasını sonlandırdığını ilan etti. Gözaltına alınmasının ardından iki gün geçmesine rağmen Anan’ın halen nerede olduğu bilinmiyor.

Bir diğer cumhurbaşkanlığı adayı gerici avukat Morteda Mansur. Mansur, 2011 devrimini “Mısır’ın en kötü günü” olarak adlandırmıştı. 2014’te de adaylığını koymuş ancak Mursi’ye karşı Sisi lehine adaylıktan çekilmişti. Şimdi ise seçilirse yapacağı ilk işin Facebook’u yasaklamak olacağını “vaat ediyor.”

Seçimin tek sol adayı Khaled Ali idi. Çünkü dün, adaylıktan çekildiğini açıkladı. Kendisini bir sosyalist olarak tanımlayan Avukat Khalid Ali, aday olduğundan bu yana ciddi baskı altındaydı. Sisi diktası altında işlenen insan hakları suçlarının üstüne gitmek; asgari ücret  ve sağlık sistemi reformu gibi talepleri içeren sol bir programa sahip. Adaylıktan çekilme açıklamasını ” seçim sisteminin kokuşmuş ve adaletsizliklerle dolu” olduğu yönünde yapsa da Sisi’nin doğrudan baskı ve tehdidi asıl etken. Ali’nin kampanyasını  yürüten solcu aktivistler tutuklanmaya başlamıştı. Khaled Ali, ulusarası basında Jeremy Corbyn’e benzetilmişti.

Aralık 2017’de Genç bir Albay olan Ahmed Konsowa  da aday olmayı düşündüğünü açıkladıktan kısa bir süre sonra tutuklandı ve askeri kanunlara karşı gelmekten 6 ay hapse mahkum edildi.  Konsowa, aday olmak üzere istifa ettiğini ancak istifasının kabul edilmediğini de açıklamıştı. 

Başkanlık için bir diğer önemli isim de Ahmed Şefik idi. Şefik, eski rejimin diktatörü olan Hüsnü Mübarek’in 1996-2002 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanı idi. Devrim kalkışmasından sonra Mübarek  kendisini başbakan olarak atamıştı. Mübarek’in devrilmesinden sonra bir ay süren başbakanlığı bitmişti. Mübarek rejiminin adamı olarak 2012’de seçimlere katılmış ve Mursi’ye rakip olmuştu.hmed Şefik yüzde 48,27 oy alırken Mursi yüzde 51,73 oy alarak ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olmuştuİslamcı Mursi’nin ve Müslüman  Kardeşlerin güç kazanmasından tedirgin olan Hristiyan Kıptî  azınlıktan ve eski rejim destekçilerinden oy almıştı. Eski rejimdeki suçlarından dolayı Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan Şefik’in BAE’den ayrılmasına engel olundu.Bunu kamuoyuna duyuran Şefik BAE’den çıkmayı başarsa da Mısır’a döner dönmez adaylıktan vazgeçtiğini açıkladı. Şefik’i adaylıktan vazgeçiren, hakkında eski rejimdeki suçlarından dolayı yargılanmanın başlatılacağı tehdidi oldu. 

TAGS
Share This