SEP-G Cerablus Operasyonuna Dair Açıklaması: “Fırat Kalkanı” Operasyonu Hemen Durdurulmalıdır! Türkiye Halklarının AKP’nin Maceralarına Harcayacak Bir Evladı Daha Yoktur!

AKP iktidarı, Suriye iç savaşına benzin dökmeye, Suriye’de cihatçılarla ortak operasyonlarla Türkiye’yi Suriye bataklığına her geçen gün daha çok çekmeye devam ediyor.

Kürt halkının kendi kaderini tayin etmesinden duyulan öfke ve nefret, Türkiye egemenlerini, sadece Türkiye Kürdistanı’nda değil Suriye Kürdistanı’nda da sarmış durumda. Türkiye sınırında birleşmiş, Kürt ulusal hareketinin yönetiminde bir bölgenin oluşmasını engellemek için AKP, son macerasına, Cerablus’ta bütün ülkeyi de tehlikeye sokarak girişmektedir.

Cerablus, Suriye Kürdistanı’nın bütün kantonlarının birleşerek bir ortak Kürt bölgesi oluşması önünde engel olarak IŞİD’ın elinde kalan son bağlantı noktasıdır. Membiç operasyonunda PYD’nin başarıya ulaşacağının açıklık kazanmasından sonra son hamle hakkını elinde tutmak için Türkiye, hızla Rusya ile ilişkilerini normalleştirmek için özür dileme dahil hamlelere girişmiş, böylece Suriye’ye tekrar bilfiil müdahale edebilme şansını elde etmişti. Şimdi bu imkan, Kürt halkının Suriye’de özgürleşmesinin önünü almak için kullanılıyor.

Türkiye sınırında Kürt koridorunun oluşmasına karşı bu hamle, AKP’nin başarısızlığa mahkum ve tehlikeli bir macerasından başka bir şey değildir. PYD ve onunla birlikte hareket eden güçlerin, 10 bin kişilik motivasyonu yüksek bir savaşçı gücü, bölgenin tamamen abluka altına alınması ve ABD’nin ciddi bir hava desteğiyle IŞİD’ın elinden Menbiç’i alması 2,5 ayı bulmuştur. Türkiye devletinin Cerablus macerasının dayanağı ise Suriye savaşında başarısızlığı defalarca kanıtlanmış ÖSO’culardan oluşan 1500 kişilik bir birlik ve Türkiye ordusunun ne tür kayıplara yol açacağı belirsiz desteğidir.

Fırat Kalkanı” ismini verdikleri başarısızlığa mahkum bu operasyon, hem Kürt halkının özgürleşmesine karşı bir saldırı hem de AKP’nin akıldışı hırsları ve dış politikası sonucunda Türkiye’de çeşitli kereler elini kolunu sallayarak büyük bombalı saldırılar örgütleyen IŞİD’ın yeni saldırıları için ülkenin hedef haline getirilmesidir.

Sosyalist Emekçiler Partisi olarak kamuoyuna açıklamamızdır;

  • AKP elini Suriye ve Rojava’dan çekmelidir.

  • Türkiye’nin örgütlüyücülüğü ve himayesinde yürütülen Cerablus’a yönelik “Fırat Kalkanı” operasyonu hemen sonlandırılsın.

  • AKP, Kürt halkının özgürleşmesini engellemeye yönelik bütün adımlarından vazgeçmelidir.

  • AKP, Suriye iç savaşına benzin dökmeye ve Suriye’de rejim değişikliği çabalarına son versin.

  • Sadece IŞİD değil, El Nusra gibi diğer bütün cihatçı örgütlenmelere verilen destek son bulsun.

  • Türkiye’nin cihatçı üssüne dönüşmesine ve böylece yeni katliamlara kapı açılmasına hemen son verilsin.

  • IŞİD eliyle gerçekleştirilen Diyarbakır, Suruç, Ankara Gar, Sultanahmet, Taksim, Gaziantep katliamlarının aydınlatılmasının önündeki bütün engeller kaldırılsın; bütün sorumlular yargılansın.

  • Türkiye Kürdistanı’nda yürütülen operasyonlar son bulsun; Kürt halkının taleplerinin kabullenilmesi doğrultusunda kamuoyunun denetimine açık şekilde müzakereler başlasın.

CATEGORIES
Share This