Şamil Tayyar Tayyip’e İhanet mi Etti?

Tayyip’in sadık milletvekili Şamil Tayyar Beyaz Tv’de yayınlanan programda ilginç çıkışlar yaptı. Şamana resimil, bugüne kadar başkanlık sisteminin ateşli bir savunucusu iken başkanlık sistemini getirmenin artık çok zor olduğunu ve başkanlık yerine güçlendirilmiş başbakanlık sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi.

Şamil Tayyar’ın açıklamalarından satır başları şöyle: “Toplumda bu sonbaharda Anayasa değişikliğiyle ilgili daha doğrusu başkanlık modelini içeren bir değişiklikle ilgili referandum var. Bunu bizim partide dillendiren arkadaşlar da var, muhalefetten de dillendirenler var. Bunun nasıl olacağı konusunu da araştırmış, incelemiş ama bir türlü cevap bulamamış birisiyim. Yani referanduma nasıl gidileceğini bir türlü çözebilmiş değilim. Referanduma gidebilmek için bir Anayasa değişikliği konusunda, parlemantoda en az 330 milletvekiline ihtiyacımız var. Bizim 330 milletvekilimiz yok, 317… Hani böyle bir durumda, üç beş de fire olabileceğini var sayarak, geçmişte bunları yaşadık. Olmayabilir de ancak olabilme ihtimalini düşünmemiz gerekiyor.  Böyle bir durumda dışarıdan takviye gerekiyor. Açıkçası böyle bir durumda; CHP’den, MHP’den ve HDP’den 330’u bize bulduracak bir takviyenin olacağına da inanmıyorum. Eğer biz böyle bir takviyeyi bulamıyor, anayasa değişikliği konusunda da bir ikinci partiyle uzlaşma imkanımız kalmamışsa bizim bu başkanlık sisteminden en kısa sürede vazgeçmemiz, güçlü başbakanlık modeline yönelmemiz gerekiyor. Çünkü sistemi artık zorluyor. Bir taraftan seçilmiş bir Cumhurbaşkanı, diğer taraftan seçilmiş bir Başbakan ve meşruiyetini doğrudan halktan alan iki güçlü karakter, başbakan ve cumhurbaşkanı var. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Bir siyasi krize neden olabilir böyle bir şey, başka sıkıntılara yol açabilir. Onun için bizim buna ivedi olarak çözüm üretmemiz lazım.”

İhanet mi? Tespit mi?

Tayyar’ın açıklamaları sosyal medyada çok tartışıldı. Hatta bazı kesimler Tayyip’in ipinin çekildiğini söyledi. Peki gerçekten böyle mi? Evvela böyle spesifik olaylardan bu tarz sonuçlar çıkartmamak lazım. AKP’yi köşeye sıkıştıran bir aktör olmadığı sürece AKP’nin kendi kendine bölünüp iktidardan düşmesini bekleyenler varsa, daha çok beklerler! AKP’nin iktidardan alaşağı edilmesinin tek yolu toplumsal muhalefetin örgütlü mücadelesinden geçiyor. Gerisi laf-ı güzaf.

Öte yandan Şamil Tayyar’ın açıklamalarını gerçeğin dile yansıması olarak okumak lazım. Başkanlık sistemi referanduma götürülüp halkın karşısına çıkartılsa bile istenilen sonucun alınamayacağı ortada. Aslında bunu saraydaki zat-ı muhterem de biliyor; ancak ondan aklı selim davranmasını beklemek mümkün değil. O, son ana kadar başkanlık hevesiyle yanıp tutuşacaktır.

Tüm bunların yanında şunu da söylemek lazım: AKP köşeye sıkışırsa pusuda bekleyen çok isim var. Herkes Tayyip’in akılsızca hareket ettiğinin farkında. Ama çoğu “koltuk” uğruna “mış gibi” gibi yapıyor. 7 Haziran’daki sallantıdan sonra olanları gördük. Daha büyük bir dalgada birbirlerini anın
da satmaları son derece doğal olacaktır. Fakat tekrar ve ısrarla söylemekte fayda var: bu evrimsel bir süreçle olmaz. Toplumsal muhalefetin uyanık, inatçı ve sabırlı olması gerekiyor.

bolsevik.org

 

CATEGORIES
TAGS
Share This