Patronlara Kıyak; İşçilere Dayak

Patronlara Kıyak; İşçilere Dayak

Tayyip Erdoğan, 13 Temmuz’da “OHAL’i iş dünyamız daha rahat çalışsın diye yapıyoruz. Grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz” demişti. Patronların her türlü ihtiyacı anında karşılanırken işçilerin hak taleplerine zorbalıkla müdahale ediliyor. 

 İşçi düşmanlığı konusundaki son örneği Düzce’de bulunan Tekno Maccaferri fabrikasında yaşadık. Tel üretimi yapan Tekno Maccaferri fabrikasında anlaşmazlıkla sonuçlanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ardından işçiler grev kararı almıştı. Fabrikadan kamyonun çıkmasına izin vermeyen işçilere jandarma aracılığıyla grev kırıcılığı yapıldı. Jandarmanın dünkü müdahalesi çok sertti. 1 işçinin kolu kırıldı. 

Patronlara her türlü imkânı sunan AKP’nin işçilere hiç tahammül edememesi, AKP’nin sınıf karakterini ortaya koyuyor. Yılın ilk altı ayında en az 906 işçi hayatını kaybetti. Bu gidişe “dur” demek isteyen işçiler ise bugün olduğu gibi zorbalıkla korkutulmaya çalışılıyor.

Sınıf savaşında AKP’nin bulunduğu nokta şaşırtıcı değil. İktidar, patronların lehine adımlar atmaya devam edecek. Aksini beklemek saflık olur. Asıl önemli olan bu zorbalığa karşı bir arada durabilmemiz. Saflarımızı sıklaştırıp mücadeleyi büyütürsek bu dünya zenginlerin lüks içinde yaşamak için yoksulları katlettiği bir dünya olmaktan çıkar.

bolsevik.org

CATEGORIES
TAGS
Share This