Novares’te Direniş Kazandı!

Novares’te Direniş Kazandı!

Gebze’de faaliyet yürüten Novares fabrikasında, işyerinde örgütlü bulunan Petrol-İş Sendikası ile işveren arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine 22 Eylül’de grev kararı alınmış ve işçiler mücadeleye geçmişti.

Dün ise işveren bir günlük grev sonrasında geri adım atarken ve işçilerin talepleri kabul edildi. Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek twitter hesabından yaptığı açıklamada grevin başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

TİS görüşmelerinin başlangıcında sendikanın talep ettiği 1150 TL’lik ücret artışına karşılık, işverenin 650 TL zam teklif etmesi sonrasında grev kararı alınmıştı.

Yapılan TİS görüşmelerinde işverenin, sendikanın talep ettiği ücret zammı ve skala ücret farklarını kabul ettiği belirtilirken; işçilerin ücretlerine seyyanen 1000 TL zam yapıldı. İkinci yıl için ise enflasyon oranında zam yapılması kararlaştırıldı. Ücretleri alt skalada bulunan işçilere ise ekstra % 4 zam yapılması konusunda anlaşma sağlandı. İşçilere ayrıca anasınıfında olan çocuklar için ödenek, işçilerin birinci derecede yakınlarının hastane işlemlerinde işçilerin idari izinli sayılması, tamamlayıcı sağlık sigortası ve 8 Mart’ta fabrikada bir etkinlik düzenlenmesi hakları da sağlanacak.

Bu mücadele de işçilerin üretimden gelen gücünü kullandığı takdirde nasıl başarılı olunabileceğini gösteren bir örnek olarak hafızalara kazanacak.

Yaşasın Novares işçilerinin direnişi!

Share This