Netflix'ten Kaşıkçı Sansürü!

Netflix'ten Kaşıkçı Sansürü!

Image result for hasan minhajÜç ay önce Cemal Kaşıkçı Suudi başkonsolosluğunda katledilirken, cinayetin üzerinin örtüleceği ilk günden bu yana tahmin ediliyordu. Beklenildiği gibi de oldu. ABD başta olmak üzere emperyalist kapitalizmin aktörleri Suud rejimiyle olan çıkarlarına halel getirmemek için sessiz kalmayı tercih ettiler.

Kaşıkçı cinayetinde Batılı ülkelerin ikiyüzlülüğü üzerine son gelişme bir sansür vakasıyla basına yansıdı. Netflix, Suudi asıllı Amerikalı komedyen Hasan Minjah’ın haber-komedi programı “Patriot Act with Hasan Minjah” (Vatanseverliğe Giriş 101) programının Suudi rejimini rahatsız eden bölümünü geçtiğimiz hafta yayından kaldırdı. Minjah programda Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi rejiminin anlattıklarını kastederek “Bu, Blake Shelton’ın yaşayan en seksi erkek ödülünü kazanmasının ardından en inanılmaz hikaye.” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Suudi rejiminin Kaşıkçı suikastinin üzerini örtmek istediğini belirtmiş, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki güçlü ekonomik ve politik bağları vurgulamış, Yemen Savaşı’na dikkat çekmek için savaşı “Muhammed bin Salman döneminin en büyük trajedisi” olarak nitelemiş ve kadın haklarının nasıl çiğnendiğini dile getirmişti.  Minjah programın başlangıcında şunları dile getirmişti: “Şimdi Suudi Arabistan ile olan ilişkimizi yeniden değerlendirmek için iyi bir zaman olabilir. Bunu bir Müslüman ve bir Amerikan olarak söylüyorum.

Netflix yetkilileri yaptıkları açıklamada programın ilgili bölümünü Suudi Arabistan’dan gelen yasal talep nedeniyle ve yerel yasalara uyum sağlamak için kaldırdıklarını açıkladı.

Minjah The Atlantic’e yaptığı açıklamada gelişmeler nedeniyle kendisinin ve ailesinin güvenliğinden endişe ettiğini açıkladı.

Minjah’ın programı Netflix’in bir hükümetin isteği üzerine sansürlediği ilk program değil. Daha önce de Singapur’un talebi üzerine uyuşturucu kullanımını teşvik ettiği gerekçesiyle Disjointed, Cooking on High ve The Legend of 420 programlarını yayından kaldırmıştı.

CATEGORIES
Share This