Mutlu Akü İşçileri Greve Başladı!

Mutlu Akü İşçileri Greve Başladı!

Mutlu Akü fabrikasında çalışan işçiler, Petrol-İş Sendikası ile patron arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlamaması üzerine greve çıktı. Patronun düşük ücret ve hafta tatilini belirsiz hale getiren 4’lü vardiya sistemi dayatması nedeniyle greve çıkan işçiler, mücadelelerini sürdürmekte kararlı. Grev, Mutlu Akü Malz. San A.Ş. ve Mutlu Plastik San A.Ş. işletmelerini kapsıyor.

İşçilerin Talepleri

İşçiler bu sabah Tuzla’da bulunan fabrika önünde toplanarak grev pankartını astı. Petrol-İş Sendikası, sözleşme görüşmelerinde patronun brüt 450 lira zam verdiğini, işçilerin ise brüt 506 lira ve her yıl için 10 lira kıdem zammı istediğini belirtti. İşçiler, patronun ayrıca Pazar gününü haftalık tatil günü olmaktan çıkaran 4’lü vardiya sistemine geçmek istemesine tepkililer. Bu sistemle fabrikanın 3 değil 4 vardiya olacak ve işçinin hafta tatili günü pazar değil, haftanın herhangi bir günü olacak.

Kurşunlu ortamda ağır iş yapan Mutlu Akü işçilerinin bazıları geçmişte kansere yakalanırken birçok işçi de emekli olduktan sonra uzun yıllar sağlığını koruyamadığı için erken yaşta hayatını kaybedebiliyor. Mutlu Akü’ye ait iki fabrikada birisinde 60 diğerinde 567 olmak üzere 627 işçi çalışıyor.

CATEGORIES
TAGS
Share This