“Mülteci Katliamı” Sürüyor: Ege’de 30’a Yakın Mülteci Öldü! Artık Yeter!

“Mülteci mezarlığı” haline gelen Ege’de yine katliam yaşandı. Sisam Adası açıklarında içinde mültecil20150902235748_cocuk1erin bulunduğu bir teknenin alabora olması sonucu 8’i çocuk 30’a yakın kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kaza Değil, Katliam!

Katliam sözcüğünü özellikle kullanıyoruz. Zira yaşananlara “kaza” demek yaşananları hafifletmek anlamına gelir. Fazla uzun zaman olmadı! Daha dün, aynı denizde, Ege’de 7 göçmen hayatını kaybetmişti. Sadece 2015 yılı boyunca toplamda 4 bine yakın mülteci Avrupa’ya gitmeye çalışırken hayatını kaybetti.

Suriye’de, Libya’da, Yemen’de, kısacası Ortadoğu’nun genelinde emperyalist kapitalizmin büyüttüğü savaşlar yüzünden insanlar çareyi Avrupa’ya gitmekte buluyor. Avrupa’ya ulaşmak için tehlikeli yolculuğu göze alıyorlar. Büyük çoğunluğu hayatını kaybediyor ya da geçiş güzergahlarındaki ülkelerin askerleri, polisleri tarafından engelleniyorlar! Avrupa’ya geçen “şanslı” azınlık ise patronların ucuz emek cehenneminde yaşamaya mahkum oluyorlar! Göçmen karşıtı harekete maruz kalıyor olmaları da cabası!

Tekrar söylüyoruz: Ortadoğu’da akan kandan sorumlu olan emperyalist kapitalizm, mülteci katliamlarının da sorumlusudur! AKP hükümetine hibe olarak verilen 3 milyar Euro, mültecilerin bedenlerinin üzerinden dönen kirli pazarlığın “rakamsal değeridir.” 

Unutmayalım; her gün yeni Aylan bebekler ölüyor denizlerde! Çocukların kendi coğrafyalarında mutlu bir şekilde yaşayabilmesi, kapitalizmin yıkılmasıyla mümkün olacaktır!

bolsevik.org

CATEGORIES
TAGS
Share This