Muhaliflere Hapis Cezası Yağıyor

Muhaliflere Hapis Cezası Yağıyor

Son bir hafta içinde pek çok bilinen isme ceza yağdı. Antikapitalist Müslüman İhsan Eliaçık,Akademisyen Koray Çalışkan, Tarihçi Ayşe Hür ve Ayşe Öğretmen bu hafta hapis cezası alıken  sanatçı Suavi para cezasına çarptırıldı. Her birinin bir süredir devam eden davalarının neticelenmesi ile bir hafta içinde “terör propagandası yapmak” suçundan her biri hapis cezaları veya “cumhurbaşkanına hakaret”ten para cezası almış oldu. 

Ayşe Öğretmen: “Çocuklar Ölmesin”

Ayşe Çelik, Beyaz Show’da sokağa çıkma yasaklarında öldürülenlere dikkat çekmek  amacıyla “çocuklar ölmesin” diyerek düşüncelerini ifade ettiği için bugün hapse giriyor. Akşam saatlerinde mahkeme kararının kesinleşmesi üzerine Ayşe öğretmen 6 aylık bebeği ile birlikte hapse girecek. Mahkeme çıkışında kendisine eşlik eden CHP’li ve HDP’li kadın vekiller eşliğinde evine hazırlık yapmaya giden Ayşe Öğretmen 17.45’te  resmen tutuklandı ve Diyarbakır E Tipi Kapalı Kadın Cezaevine konuldu. Ayşe öğretmen, bebeği ile birlikte 1 yıl 3 aylık hapis cezası yatacak. Çelik’e verilen bir yıl üç ay hapis cezası 2 Ekim 2017’de onanmıştı ve hamile olması nedeniyle ertelenmişti.

Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman AYM’ye Çelik’in hapse girmemesi için hak ihlali ve infaz durdurma başvurusu yapmıştı. AYM Çelik için herhangi bir karar vermedi.Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre de Çelik ve avukatı Karaman, bugün Diyarbakır adliyesine giderek savcılığa 10 günlük infaz erteleme talebinde bulundu. Ancak savcılık başvuruyu reddetti.

İlgili haber: 

Hapse Girmeye Hazırlanan Ayşe Öğretmen: “‘Herkes böyle düşünmeli; çocuklar ölmesin’”

İhsan Eliaçık

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık KHK ile kapatılan İstanbul Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (DİAYDER) düzenlediği konferasta yaptığı hendek konuşmalarından dolayı “Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü. Eliaçık’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verilerek adli kontrol, İstanbul il sınırları dışına çıkamama ve yurtdışı yasağı kondu. Bir süredir kitap fuarlarında konuşması engellenen Anti kapitalist Müslüman İhsan Eliaçık, iktidara yönelik net ve sert muhalefeti nedeniyle uzun süredir hedefteydi. 

Mahkeme sürecinde hakimin en üst sınırdan ceza verdiği İhsan Eliaçık’ın mahkeme kararı onanana kadar İstanbul il sınırları dışına çıkması da yasaklandı.Yasak, daha önce eşi olmayan bir yargı kararı olarak da tarihe geçmiş oldu. 

Ayşe Hür

Tarihçi ve yazar Ayşe Hür’e Twitter paylaşımları nedeniyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geriye bırakırken karar tepki gösteren Hür, “Fiks tarifeden ceza verdiler” dedi.

Sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştığı “Defalarca belirttim fikrimi: ‘PKK terör örgütü değil, terörü yaygın bir şekilde kullanan gerilla/halk hareketidir” mesajı gerekçe gösterilerek hakkında ‘örgüt propagandası’ndan dava açılan tarihçi Ayşe Hür, İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını ise geri bıraktı.

Suavi

Sanatçı Suavi’ye Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği suçlamasıyla 14 bin TL para cezası verildi. Suavi’nin 29 Ekim 2016’da katıldığı bir etkinlikteki konuşmasında kullandığı “Daha düne kadar ibrikle kim abdest suyu döküyordu, daha düne kadar önünde kim diz çöküp ayakkabısını bağlıyordu, al FETÖ’yü vur Tayyip’e farkı yok” ifadeleri “Cumhurbaşkanı’na hakaret” sayıldı ve 14 bin TL  para cezası verildi. 

Koray Çalışkan

Akademisyen Koray Çalışkan “FETÖ propagandası” yaptığı iddiasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Geçen aylarda İstanbul’da Boğaziçi ve Medeniyet Üniversiteleri’ne yönelik gerçekleştirilen FETÖ operasyonları kapsamında Koray Çalışkan da gözaltına alınmıştı. Hakkında “FETÖ/PDY propagandası yapmak” suçlamasıyla iddianame düzenlenen Çalışkan hakkında açılan dava dün 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Çalışkan’a 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası veren mahkeme, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla ceza hükmünün açıklanmasını geri bıraktı.

CATEGORIES
TAGS
Share This