Mikrofon Emekçilerde – Ankara’dan Bir Metal İşçisiyle Röportaj

Mikrofon Emekçilerde – Ankara’dan Bir Metal İşçisiyle Röportaj

Ankara’da metal fabrikasında çalışan bir işçisiyle salgın sürecinde fabrikadaki çalışma koşulları üzerine konuştuk.

Ülkede koronavirüs ilan edildiğinden beri fabrikada işçiler için hangi önlemler alındı?

Çok fazla önem alındığı söylenemez. Evde kal çağrısı da sokağa çıkma yasakları da bizleri etkilemiyor; çünkü hala işe gitmeye devam ediyoruz. Bizim çalıştığımız fabrikada termal kamera kondu. Her giriş kata dezenfektan kondu. Ama bu önlemler yetmiyor, işten çıkıp eve gidiyoruz. Kiminin evinde çocuğu, kiminin evinde 65 yaş üstü riskli grupta olan insanlar var. Alınan bu önlemler yetersiz. Genç olduğum için belki beni öldürmeyecek; ama risk grubunda olan birine buluştırabilirim. Can güvenliğimiz hiçe sayılıyor.

Büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinden beri bazı iş yerlerinde izinle üretimin devam ettiği haberlerini alıyoruz.

Sizin fabrikanızda ki durum nedir?

Geçen hafta sokağa çıkma yasağı son saatlerde ilan edildiği için işe gitmedik. Ama bu hafta patron valilikten izin aldı, hafta sonu 150 kişilik bir kadro olarak işe gitmek zorunda bırakıldık. Jandarmaya gösterebilmemiz için bize izin kağıtlarını dağıttılar. Mecburen fabrikaya çalışmaya gittik. Çalışmadığımız günler için ise hafta içi telafi yapılacağı ve 16 saat mesai yapacağımız söylendi.

Servislerinizde, yemekhanelerde, dinlenme alanlarında alınan önlemler nedir?

Servislerimiz 20 kişiydi, şuan 10 kişi biniyoruz. Yemekhanede dört kişi oturduğumuz masalarda iki kişi oturuyoruz. Tek kullanımlık çatal, kaşık, pet bardakta su, tek kullanımlık tabldotlarda yemek verilmeye başlandı. Çay molalarında da çok fazla bir arada bulunmayın dediler; başka bir önlem alınmadı.

Fabrikada zorunlu yıllık izin kullanma, ücretsiz izin gibi durumlar oldu mu?

Yıllık izin kullanımı yaşlı çalışanlara ve kronik hastalığı olan işçilere zorunlu tutuldu. Maaşın % 90’ını ödeyeceklerini söylediler. Ama bu ne kadar uygulanır bilemiyoruz. Yıllık izine çıkartılan yaşlı çalışanlar ve kronik rahatsızlığı bulunan işçilerin bu süreç bittikten sonra işten çıkartılacağı söyleniyor.

Bir işçi olarak bu salgın sürecinde sizlerin talepleri neler?

Bu süreç bitene kadar maaşlarımızdan vergi kesintisi yapılmasını istemiyoruz. Ücretli izin istiyoruz. Metal sektörü ağır sanayi olduğu için zaten can güvenliğimiz çok az, şimdi de virüs var ve bizlerin can güvenliği hiçe sayılıyor. Bu süreçte bu şartlarda çalışmak istemiyoruz.

TAGS
Share This