Maya Koleji’nde Skandal ve Öğretmen Kıyımı! | Özel Haber

maya-koleji-1170x600
Ankara’da uzun yıllardır eğitim veren özel eğitim kurumu Maya Koleji 2015-2016 öğretim yılında inanılmaz bir skandala imza attı.

Öğretmenlere yatırılması zorunlu olan eğitim destek ödeneğini öğretmenlerin maaş hesabına yatıran okul, öğretmenlerden bu parayı elden geri alma yoluna gitti. Bir başka deyişle kağıt üzerinde görevini yapmış oldu ancak bu parayı elden toplayarak herhangi bir maddi zarara(!) uğramamış oldu.
Sene başından beri yüzün üzerinde öğretmenine bu isteğini dayatan kurum öğretmenlerini vicdanı ile işi arasında seçim yapmak zorunda bıraktı.
Aylar içerisinde muhasebesi aracılığıyla paranın büyük çoğunluğunu elden toplayan Özel Maya Okulları, bu hukuksuz isteğe karşı direnen az sayıdaki öğretmeniyle de yeni yılda sözleşme yenilemeyeceğini duyurdu. Maya Okulları bununla da kalmadı, bu olayı kamuoyunda duyuran ve bakanlık nezdinde şikayette bulunan Ahmet Yeşil öğretmeninin de iş akdini fesh etti.
Bu skandalın duyulması birçok eğitim emekçisi ve veliyi de isyan ettirdi. Konuyla ilgili görüştüğümüz bir öğretmen ise “Özel okullarda zaten öğretmenler yıllık sözleşme baskısıyla çalışmakta. Özel eğitim kurumlarının kuruluş kanununda bu kurumların kar amacıyla değil eğitime destek amacıyla kurulduğu belirtilmiştir. Ona rağmen, öğretmenin hakkı olan bir parayı bile hukuku-yasaları hiçe sayarak öğretmenden geri almak kabul edilemez. Tüm öğretmenler olarak bu saygısızlığa dur demeliyiz.” diye konuştu.
Biz de Bolsevik.org olarak emeği için direnen öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu belirtir, Özel Maya Okulları’nı bu kuralsızlıktan geri atmaya davet ederiz.
Konunun takipçisi olacağız.
CATEGORIES
TAGS
Share This