Madam Gibi Ölmek – Tilbe Akan

Madam Gibi Ölmek – Tilbe Akan

Dün gece Trabzon’da destekçilerine seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cinsiyetçi açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

Erdoğan Fethullah Gülen ve darbecilerle ilgili konuşurken, “Ne diyordum size hatırlayın. Biz bir gün ölmeyecek miyiz? Öleceğiz. Bir adam gibi ölmek var… Bir şey söyleyecektim ama onu söylemeyeceğim. Bir de madam gibi ölmek var” dedi.

Erdoğan bu sözleri söylerken yanında olan eşi Emine Erdoğan’ın güldüğü görüldü. Kalabalık ise “Recep Tayyip Erdoğan”, “Feto pabucu yarım çık dışarıya oynayalım” sloganları attı.

Yeni Türkiye’de kadın olmak her geçen gün zorlaşırken, Tayyip’in bedenimize, konuşmamıza, varlığımıza düşmanlığının ardı arkası kesilmezsen şimdi artık ölümlerimizi bile kadın olmak üzerinden kendince aşağıladı.

Kısa periyotlarla Tayyip kadınları hedef tahtasına oturtmayı başarıyor. Kadın cinayetleri görmezden gelinirken, tecavüzcüler ceza indirimleri alırken, öğrenci yurdundan kaçırılan kadınlar için arkadaşları mücadele etmediği takdirde kaçıran kişi serbest bırakılırken her şeyin sorumlusu yine kadın olarak kabul ediliyor. Peki ya ölüm? Düşman olarak kabul ettiği, aşağılayarak üstünlük sağlamaya çalıştığı düşmana “kadın gibi ölmek” imasında bulunuyor. Kendi meşrebince aşağılıyor.

Kadına reva görülenler ortada! Tekrar tekrar vurgulamak gerekiyor: AKP döneminde kadın cinayetleri %1400 arttı! Her yıl yüzlerce kadın katlediliyor! Katiller ise gücünü devletten alıyor. Kadına yönelik şiddette devletin en üst kademesinden başlayan bir suç ortaklığı apaçık ortada: Tayyip ölümde bile kadını aşağılamayı başarırken yanında Emine Erdoğan buna gülerken sokakta kadınların karşılaştığı her şiddetin sorumlusu Saray zihniyetidir! AKP ve Saray tam olarak bu zihniyeti topluma öğretiyor kadınlara ölümünüz bile değersiz mesajı vermekten çekinmiyor.

Gittikçe artan baskılar altında bulunduğumuz her alanda mücadele etmemiz ve örgütlenmemiz gerekiyor. Kadına karşı düşmanca tavırlar, kadın çalışanların yaşadığı baskı ve mobbingler, taciz, tecavüz, kadın öğrencilerin aşağılanması… Tüm haklarımız ve kazanımlarımız için emekçi kadınların mücadelesini yükseltmemiz gerekiyor.

CATEGORIES
TAGS
Share This