Kriz ve Savaş Kimi Vuracak? – Atilla Aliyev (İnkılabın Sesi)

Kriz ve Savaş Kimi Vuracak? – Atilla Aliyev (İnkılabın Sesi)

Dünya genelinde emekçiler için yeni yıl kutlamaları çok uzun sürmedi. 2022’nin enkazı üzerine gelen 2023’ün dünya işçi sınıfı için zorlu bir süreç olacağını önceden tahmin etmek çok da zor değildi. Burjuva iktisatçıları bile 21. yüzyılın en derin küresel kapitalist krizinin yaşandığı 2008 krizinden sonra 2023 yılında resesyon ihtimalini yüksek olarak görüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva bu yıl ülkelerin üçte birinin resesyonda olacağını, resesyonda olmayan ülkelerde ise yüz milyonlarca kişinin zor bir dönem yaşayacağını belirtti. Bu yüz milyonlar tahmin ettiğimiz gibi çoğunluğu oluşturan işçi ve emekçiler.

Şirketlerin ve hükümetlerin borç rasyolarının yükselmekte olduğunu söyleyen  Nouriel Roubini, ABD ve küresel ekonominin uzun süreli resesyona gireceğini belirtiyor. 2008 krizinin gömleğini üzerinden atmak için sürekli faiz oranlarını artıran Merkez Bankası, birçok zombi banka ve şirketin kendi varlığını sürdürmesine yardımcı oldu. Devlet müdahaleleriyle ayakta kalan zombi varlıklar yavaş yavaş gecikmiş ölümünü gerçekleştirmekte ve çıplak yüzenlerin kim olduğunu göstermektedir. Fakat bu ölü emeğin yol açtığı sonuçları temizlemek, kimin çıplak yüzdüğünü ortaya çıkarmak o kadar da kolay olmayabiliyor.

Ukrayna-Rusya üzerinden giden vekalet savaşı bunun bir örneğidir. Bölgede etki alanını artırmak isteyen ABD savaşın gidişatına yön vermek için bu sermaye birikiminin getirilerini kullanmakta. ABD Dışişleri Bakanının yeni açıklamalarına göre Ukrayna’ya tank avcısı olarak bilinen 50 zırhlı Bradley piyade aracı, 500 adet TOW antitank füzesi, 250 bin 25 mm mermi gibi toplam maliyeti 3 milyar 750 bin dolar olan silah yardımı gönderilecek. Savaş uzadıkça dünya genelinde olumsuz ekonomik yansımaları da emekçiler için artıyor.

Krizle boğuşan ABD’de her geçen gün işsizlik oranı artıyor. Birçok şirket kitlesel işten atma sürecine başlarken; 2023’ün ilk günlerinde 6 büyük şirket binlerce işçisini işten atacağını söyledi. Amazon işgücünün %1-2’sini (18.000), Salesforce % 10’unu (7.000), Vimeo %11’ini, Goldman Sachs %8’ini, Stitch Fix ise %20’sini azaltacağını duyurdu. Daralan iş piyasası ve yükselen işsizlik, ücret ve çalışma koşullarının kötüye gideceğine de işaret etmekte.

2023 küresel resesyonun derinleştiği bir yıl olacak. Sosyalistlerin bu kriz karşısında hazırlıklı olması gerekiyor. Yıllardır sınıf söylemini “eskimiş bulan”, sınıf çizgisini kimlik politikalarına evrilten solun gerçek yüzünün ortaya çıkacağı bir dönemden de geçeceğiz. Sınıflar arasındaki ayrımın hergün daha da netleştiği bu günlerde, sosyalistlerin rolü proleter enternasyonalizmini yükseltmek, dünya işçi sınıfının zaferi için çalışmaktır.

CATEGORIES
Share This