KHK’lar Geri Çekilsin, Nuriye ve Semih Yaşasın!

KHK’lar Geri Çekilsin, Nuriye ve Semih Yaşasın!

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevlerinin 107. gününde. Her gün görüşmeye giden avukatları gün be gün sağlık durumlarını kamuoyu ile paylaşıyor. Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumları ağırlaşmaya başladı. Kalıcı sakatlık tehlikesi ile karşı karşıyalar. 

Ankara Barosu, açlık grevlerinin 106. gününde cezaevinde ziyaret etmişti ve Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın sağlık durumlarının daha da kritikleştiğini açıklamıştı. Gülmen’in kalkıp görüşe gelemediği, Özakça’nın ise tekerlekli sandalye ile görüşe geldiği, son derece bitkin olduğu ve konuşmakta zorlandığı kaydedildi.

Semih Özakça’nın Twitter hesabından aktarılan bilgiye göre, hapishanedeki ikisinin de kas ve kemik ağrıları şiddetlendi.

Esra Özakça, cezaevinde slogan attığı gerekçesiyle Nuriye Gülmen’e mektup-faks yazışmasının ve telefon görüşmesinin yasaklanmasını içeren “iletişim cezası” verildiğini de söyledi.

Aktarılanlara göre Özakça’nın sağlık durumu şöyle:

“Kulakları tıkanmaya başlamış ve kendi sesini duymakta dahi zorlanıyormuş. Bacaklarında kas ağrısı çok yoğunlaştı. Kalça kemiklerinde ve boynunda çok fazla ağrısı var ve bu nedenle de sürekli uzanmaya ihtiyaç duyuyor. Her iki gözünde batma hissi var.”

Akademisyen Gülmen’in ise boyun ve göğüs kaslarında yoğun ağrı hissettiği belirtildi:

“Kas ağrısından boynunu hareket ettiremiyor, kollarını kaldıramıyor. İçtiği bir yudum su bile gaz yapıyor. Artık sıvı alımında zorlanıyor.”

Dışarıda OHAL ve KHK’lara karşı verilecek mücadele onları yaşama daha da yakınlaştıracak. 

OHAL kalksın, KHK’lar geri çekilsin: Nuriye ve Semih Yaşasın!

 

Gülmen 9 Kasım 2016’dan, Özakça 23 Kasım 2016’dan beri oturma eylemi yapmak üzere Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önündeydi. 9 Mart 2017’de açlık grevine başladılar.

Ankara’da İnsan hakları Heykeli’nin bulunduğu Yüksel Caddesi’nde işlerine iade talebiyle başlattıkları direniş eylemi boyunca defalarca gözaltına alınıp bırakıldılar.

En son 22 Mayıs’ta gözaltına alındılar, 23 Mayıs’ta tutuklandılar.

 

CATEGORIES
TAGS
Share This