İstanbul Üniversitesi’nden Oğulcan: Mücadele Kazandırdı!

İstanbul Üniversitesi’nden Oğulcan: Mücadele Kazandırdı!

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okuyan Oğulcan, Rektörlüğün öğrencilerin yemekhane hakkını gasp etme girişimini, öğrencilerin mücadelesini ve zaferi Sosyalist Gündem için yazdı.

İstanbul Üniversitesi’nde Rektörlük Eylül 2019’da indirimli yemekhane ücretine 1,25 TL zam yaparak 3,5 TL’ye çıkarmıştı. Dönem başı olmasından ve AKP tarafından ülke genelinde “zam” adı altında yapılan talanın yaygınlaştırılmasının da etkisiyle ses çıkmadığından güç bulan İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü “bütçe yetersizliği”ni ileri sürerek ekstra bir kazanç sağlamak amacıyla öğrencilerin cebine elini bir kez daha atmaya kalkıştı.

Rektörlüğün 2 Ocak 2020’de yaptığı düzenleme ile yemekhanelerde kahvaltı hizmeti kaldırıldı, indirimli yemek bir öğüne düşürüldü ve aynı günde ikinci öğün yemek fiyatı 18 TL’ye çıkarıldı. Aynı gün bu zamlara dilekçe yoluyla itiraz etmek istediğimizde okula alınmadık. Beyazıt meydanında, karnımızı makul düzeyde doyurabilmek için slogan atarken polis coplarla saldırdı.

Yine aynı gün içinde İstanbul Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci arkadaşımız, Sibel Ünli, içinde bulunduğu ruhsal bunalım, umutsuzluk ve yoksulluğun üzerine gelen üniversitedeki bu durumun da etkisiyle intihar etti. Geriye Sibel’in sosyal medya paylaşımları kaldı: “Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var”… Düşünün, gencecik bir kadın, böyle sorunlar yaşadıktan sonra hayatına son veriyor…

Ardından 3 Ocak günü tekrardan üniversitemizin kapılarına dayandığımızda, üniversite geri adım atana kadar karnımızı doyurmak için mücadele edeceğimizi haykırmış ve dilekçelerimizi rektörlüğe sunmuştuk.

Ve nihayet öğrenci gençlik olarak kararlı ve bir bütün halinde durup mücadele etmemiz zaferi getirdi ve İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü geri adım attı. Gece yarısı yaptıkları duyuru ile düzenlemenin geri alındığını açıkladılar.

Sonuçta mücadele kazandırdı. Gençlik mücadelesinin ne denli büyük ve önemli olduğunu bir defa daha dosta düşmana göstermiş olduk. Tüm üniversitelerde gençlik haklarını ancak mücadeleyle alıp koruyabilir ve güçlü bir mücadele verebilmek için ise gençliğin birlik olması gerekmektedir.

CATEGORIES
TAGS
Share This