ISL: “Trump Savaş Tehditlerini Bırak, Ortadoğu’dan Defol!”

ISL: “Trump Savaş Tehditlerini Bırak, Ortadoğu’dan Defol!”

Trump ve çetesinin İran’a karşı saldırganlığı savaş çıkartabilecek provokasyonlar noktasına kadar yükseldi. Bir süredir Umman Köfrezi’nde petrol tankerlerini hedef alan saldırılar gerçekleşiyordu. ABD ve ortakları bu saldırılardan derhal İran’ı sorumlu tutsalar da saldırıların bir çeşit provokasyon olduğuna yönelik ciddi emareler bulunuyor. ABD emperyalizminin geçmişteki yalanları bugün Trump ve ekibinin yalanları ile birleşiyor.

İran, kendi hava sahasında casusluk yapan ABD’nin 200 milyon dolarlık insansız uçağını düşürdüğünde Trump, İran’ı vurma noktasında olduklarını ama kendisinin saldırı kararını son dakikada geri çektiğini açıkladı. Şimdilik ABD egemen sınıfı içerisindeki ağırlıklı bir kesim, Irak’ın işgalinin sonuçlarını hatırlayarak İran’a karşı böyle bir savaşı başlatmaya niyeti olmasa da Trump’ın etrafındaki Bolton gibi savaş yanlısı politikacılar ile İsrail, Suudi Arabistan ve Emirlikler’in dört gözle İran’a saldırıyı bekledikleri biliniyor. Böyle bir karar milyonlarca kişinin ölümüne neden olacak bölgesel bir savaşın çıkmasını beraberinde getirebilir. Ama emperyalist odakların insan kaybını zerre umursamadıkları biliniyor. Bu yüzden emperyalist savaş ve işgal tehlikesine karşı uluslararası işçi sınıfının teyakkuza geçmesi büyük önem taşıyor.

ABD, bugün Irak, Yemen, Filistin, Libya ve Suriye’nin tümden harap olması ve kan gölüne dönmesinde en büyük pay sahibidir. Ayrıca Mısır ve Sudan’da olduğu gibi bölgedeki askeri darbeler ve diktatörlerin arkasında da ABD bulunmaktadır. Bu yüzden İran’a yönelik saldırganlıkta Molla rejiminin baskıcılığının bahane edilmesi tam bir ikiyüzlülüktür. Körfez’deki teokratik monarşiler, İsrail ile birlikte, halk düşmanı rejimler olarak özgürlüklerin en büyük düşmanıdır.

ABD emperyalizminin İran’a karşı saldırganlığının arkasında ABD’nin tüm Ortadoğu’yu denetim altına alma, Filistin direnişi karşısında İsrail’in güvenliğini sağlama ve İran’ın enerji zenginliklerini yağmalama gayesi yatmaktadır.

Diğer taraftan İran’a yönelik ABD ve İsrail saldırganlığı İran’da bir tür ulusal savunma atmosferi yaratarak Mollaları güçlendirmektedir. Bu da İran’da eşitlik ve özgürlük için mücadele yürüten emekçileri ve gençliği zayıflatmaktadır. İranlı emekçiler kendi mücadeleleri ile İran’daki Molla rejimi devirmeye ve akbaba gibi İran’ın üzerine üşüşen emperyalist güçleri kovalamaya muktedirdir.

ISL, Ortadoğu’da emekçiler ve gençleri emperyalist kapitalist sistemi yenmeye, diktatörleri kovmaya ve sosyalist bir Ortadoğu Federasyonu kurmak için harekete geçmeye çağırır.   

ISL, ABD’nin İran’a yönelik saldırgan tutumlarını şiddetle kınar, bütün emekçileri ABD emperyalizminin kanlı politikalarına karşı mücadeleye çağırır.

Yaşasın Sosyalist Ortadoğu!

ABD Elini Ortadoğu’dan Çek!

International Socialist League

TAGS
Share This