İktidarın Makbulu Limak’ın Kuveyt’teki Şantiyesinde İşçi Direnişi! – Meryem Çeker

İktidarın Makbulu Limak’ın Kuveyt’teki Şantiyesinde İşçi Direnişi! – Meryem Çeker

Türkiye Futbol Federesyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’in sahibi olduğu Limak Holding’in Kuveyt’teki uluslararası havalimanı şantiyesinde çalışan işçiler artan koronovirüs vakalarına rağmen önlem alınmadığı için 4 gündür eylemde.

300’e yakın işçiyi güvencesiz çalışma koşulları altında çalıştırıp maaşlarını ödemeyen Limak patronu, haklarını arayan işçileri istifa etmeye zorluyor. Talepleri yerine getirilmeyen işçiler işi bırakıp eyleme geçti.

Maaşlarını alamadıklarını belirten işçiler, bazı kişilere kısmen ödeme yapıldığını ekleyerek “Maaşlarımızı alamıyoruz. Yıllık izin kullandırdılar. İzin dönüşü imza attırdılar. Meğerse, paramızı aldığımıza dair imzaymış. Ancak almadığımız çok açık” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=MbZ9ykRxwOE

Tabi ki buna yanıt gecikmedi. İşçilerin hakkını gasp etmeye alışık olan Limak, türlü türlü yalan dolanla tepkileri üzerinden atmaya çalışıyor:

“Covid-19 salgınına karşı tüm önemleri alarak Kuveyt’teki faaliyetlerini sürdüren Limak İnşaat’ta çalışan işçilerden Türkiye’ye dönmek isteyen 504 işçi tüm hakları ödenerek 2 ayrı uçakla Türkiye’ye getirildi…. Projelerimizin ve değerli insan kaynağımızın hiçbir şekilde etkilenmemesi teminiyle birlikte, doğru sistem ve program tesisi için önlem kararlarını hassasiyetle almakta ve uygulamaktayız.”

İşçiler bu söylenilenlerin kesinlikle doğru olmadığını, ne bir ödeme yapıldığını ne de sağlıklı ortamlarda çalıştıklarını söyledi.

Çalışan işçiler arasında yalnız sosyal mesafe değil maske, eldiven hiçbir önlem yok! Yemekhaneden çekilen görüntülerde işçiler arasında  sosyal mesafenin uygulanmadığı görülürken, ne maske ne de eldiven kullanımı sağlanıyor.

İşçiler Haklarını Alana Dek Direnmeye Devam Edecek!

İşçiler mücadelelerinin amacını “Sesimizi duyun. Bizler 40 derece sıcağın altında emeğimizle çalıştık, karşılığını istiyoruz.” sözleriyle açıkça dile getiriyor.

Sözleşmelerinde bulundukları bölgede koronovirüs görülmesi durumunda iş akdinin fesih edilmesine ilişkin madde olduğunu söyleyen işçiler, “Üstelik bizi borçlu çıkardılar” dedi.

Limak işçileri, tüm bunların üzerine yönetim binası önünde oturma eylemine geçti. Baretlerini yere vurarak tepkilerini gösteren işçiler haklarını almadan (kıdem tazminatı, izin paraları, bayram ikramiyeleri) direnişin bitmeyeceğini belirtti.

Peki ya yetkililer ne yaptı?

İşçilere haklarını vermek yerine eyleme geçen işçilere yemek vermeyip işçilerin önünü polislerle kesti.

İnşaat İşçileri Sendikası facebook hesabından işçilerin çektiği videoyu paylaştı. İşçiler, Limak’la yaşadıkları sorunları anlattı. İnşaat-İş “Ana firmanın Limak Holding olduğu Kuveyt Havalimanı şantiyesinde çalışan üyelerimiz ve işçi arkadaşlarımız, önlerine uzatılan kağıtlara imza atmadıkları için Limak yetkilileri tarafından tehdit edildi. Üyelerimiz, 4-5 gündür Limak Holding’in haklarınızı ödeyeceğiz dedikleri halde hiçbir adım atılmadığını belirttiler” ifadelerini kullandı.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikasının (İYİ-SEN) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “Limak İnşaat’ın Kuveyt’teki şantiyesinde çalışan inşaat işçileri salgına karşı hiçbir önlem alınmadığı ve vaka sayısının arttığı nedeniyle iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor. İnşaat işçileri haklarını alıp memlekete dönmek istiyor. Limak İnşaat ekmek parası kazanmak için ailesini ve memleketini geride bırakmak zorunda kalan inşaat işçilerini istifaya zorlayıp ihbarname imzalatmaya çalışıyor. Dünyada salgın varken ve salgın şantiyelerde kol gezerken inşaat patronları işçilerin emeğini gasp etmeye çalışıyor. İşçiler, patronların krizi fırsata çevirmesine izin vermeyecek, hakkını alana kadar mücadelesini sürdürecek.”

AKP’nin makbulleri olan Limak, Cengiz ve Kolin gibi patronların işyerlerinde ne salgınla ilgili önlemler alınıyor ne de emekçilerin hakları karşılanıyor. Yıllardır emeğimiz ve kamu kaynakları üzerinden semiren patronlar krizi de fırsata çevirmeye çalışıyor.

Ekonomik krizin ve salgının faturasını emekçiler ödemeyecek! Krizi üzerimize yıkmaya çalışanlara, bizlere kaynak yok yalanı atanlara sesleniyoruz. Kaynak bizi soyanların, alınterimizi servetleridir!

Share This