“Denizler” Mücadeleye Devam Ediyor! – Demet Koca

“Denizler” Mücadeleye Devam Ediyor! – Demet Koca

Bundan tam 43 yıl önce, 68 kuşağı devrimci önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan dönemin darbecileri ve onların parlamentodaki temsilcilerinin eliyle katledildiler. Tüm Dünya’da yükselen bir gençlik hareketi Türkiye gençliğini etkilemiş ve devrimci mücadeleyi yükseltmişti. Fakat DYAZI İÇİünya’nın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de burjuvazi devrimci kalkışmayı kanlı bir şekilde bastırmaya, ezmeye çalışmış ve 6 Mayıs sabahı çareyi Denizleri asmakta bulmuştu. Denizler, uzun ve sabır gerektiren bir mücadeleyi sırtladılar; yeni bir kuşağa öncü oldular. Darbeciler cevabı idam sehpalarında vermeye çalıştı; fakat Denizler ölüme giderken de dik duruşlarından bir an olsun taviz vermediler ve son sözlerindeki kararlılıkla mücadelenin ölümle son bulmayacağını haykırdılar.

Devrimci Marksistler; Denizlerin sehpada söyledikleri son sözleri yere düşürmediklerini ve Mahirlerin, İboların, Denizlerin mücadele geleneğine sahip çıktıklarını dün bir kez daha gösterdiler. Türkiye’nin birçok yerinde mücadeleyi  büyütmek adına devrimciler sokaklardaydı.

Denizleri Asanların Bugünkü Tezahürü: AKP!

AKP dikatörlüğü Denizleri katleden geleneğin devamcısı olarak sokaklarda gençleri öldürmeye devam ediyor. Darbeciler 43 yıl evvel Denizleri idam sehbalarında katletti; AKP bugün, 43 yıl sonra Ethem’i, Medeni’yi, Berkin’i, Ali İsmail’i, Hasan Ferit Gedik’i ve daha birçok genci sokaklarda katlederek Denizleri katleden zihniyetin devamcısı olduğunu gösterdi. AKP, Gezi Direnişi’nde, Kobané serhildanında mücadeleyi yükselten gençliği susturmaya çalışsa da ;gençlik bugün hâlâ sokaklarda Denizlerden aldığı devrimci ruhla mücadeleye devam ediyor.

Bizler Denizlerin anılarını ve mücadelelerini bir an olsun unutturmayacağımızın sözünü veriyoruz! Denizlerin mücadelesini sahipleniyoruz.

Gençlik Denizlerin Yolunda, Sosyalizm Kavgasında!

CATEGORIES
TAGS
Share This