Boğaziçi'nde Polis Terörü ve İhbarcılığa Karşı Eylem (video)

Boğaziçi'nde Polis Terörü ve İhbarcılığa Karşı Eylem (video)

Bugün 13:00’te Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binası önünde toplanan öğrenciler üniversitelerdeki polis terörü ve ihbarcılığa karşı eylem yaptı. MFT’nin örgütleyicisi olduğu eylemde, iki gün önce biri MFT’li iki öğrencinin kampüs içinde sivil polisi ifşa etmek suçlamasıyla gözaltına alınmasına dikkat çekerek üniversitelerin polis terörüne, kayyuma ve saray baskısına boyun eğmeyeceği vurgulandı. Eylemde ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz’, ‘Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek’ sloganları atıldı.

Okunan basın açıklamasının metni ise şöyle:

İktidar, OHAL birinci yılına yaklaşırken her yeri ve bütün muhalefeti teslim almak için ülke tarihinin en baskıcı döneminlerinden birine daha imzayı attı. Türkiye’nin her yerinde muhalif bütün unsurlar susturulmaya çalışılırken akademi de kaçınılmaz olaraka bu baskı politikasından payını alıyor. Muhalif akademisyenler ihraç edilirken muhalif öğrenciler de tutuklamalar, gözaltılar ve soruşturmalarla ezilmeye çalışılıyor. 

Muhalefetin, düşünce özgürlüğünün, bilimsel eğitimin son kalelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi de haliyle iktidarın hedefi haline gelmiş durumda. Üniversitemize yönelik topyekun kıyım arzusu rektörlükten akademisyenlere ve muhalif öğencilere kadar uzanıyor. Saray, kampüsü bir polis karakolu olarak dizayn etmek istiyor. 

Özellikle son bir yılda çok sayıda saldırıyı göğüsleyen üniversitemiz sivil polislerin ve ihbarcıların hedefinde. Dizginsiz bir hukuksuzlukla geçtiğimiz günler de hocalarımız gözaltına alınırken birkaç gün önce iki kadın öğrenci okul içinde kendilerini taciz eden sivil polisleri “ifşa” ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Bu bir sindirme operasyonudur. Ancak Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri olarak ihbarcılara, polis terörüne, kayyuma ve saray baskısına teslim olmuyoruz.

Teslim Olmayacağız! Okulumuzda polis terörüne geçit vermeyeceğiz!

Boğaziçi Üniversitesi’nde Ne Olmuştu?

12 Temmuz Çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi’nde panolardaki afişleri sökmeye çalışan güvenliklere tepki gösteren öğrenciler, kampüs içindeki sivil polislerin taciz ve tehditlerine maruz kalmıştı. Polis takibinin teşhir edilmesi üzerine çok sayıda öğrenci polise tepki gösterdi. Olayın ardından özel güvenlikler, polisleri dışarı çıkarmak zorunda kaldı. Sivil polislerden biri öğrencileri“buradan çıkamayacaksınız, göreceksiniz siz” gibi ifadelerle tehdit etti. Polis tarafından görüntüleri çekilen biri Marksist Fikir Topluluğu (MFT) üyesi 2 öğrenci 14 Temmuz Cuma günü yine tehdit ve tacizlerle sabah saatlerinde evlerinden gözaltına alınmıştı.

Boğaziçi Öğrencileri Evlerinden Gözaltın Alındı-http://bolsevik.org/guncel/bogazici-universitesi-ogrencileri-evlerinden-gozaltina-alindi.html

CATEGORIES
TAGS
Share This