Barzani Rejimi Öğrenci Protestolarıyla Karşı Karşıya! – Hüseyin Çiçek

Barzani Rejimi Öğrenci Protestolarıyla Karşı Karşıya! – Hüseyin Çiçek

Irak’ın Kürdistan bölgesinde öğrenciler 2015’ten beri alamadıkları bursların ödemesini dile getirmek ve kötü yurt koşullarını protesto etmek için meydanlara çıktı.

https://www.youtube.com/watch?v=xdTuz25whfQ

Ekonomik krizin hayatın her alanında kendini gösterdiği Irak Kürdistan bölgesinde üniversite öğrencileri, KDP hükümetinin ekonomik krizi bahane ederek 2015 yılından beri ödemediği bursları ve kampus, yurt koşullarının kötü olmasını protesto etmek için alanlara çıktı. Başta Süleymaniye Üniversitesi olmak üzere Roperin, Germiyan, Koye ve Soran’da 21 Kasım’da başlayan eylemler birçok kentte dalga dalga yayılarak devam ediyor. 

Adım Adım Hak Arayışı Mücadelesi

22 Kasım Pazartesi günü Süleymaniye Üniversitesi öğrencileri, öğretmenlerin okula girişlerine izin vermeyerek burs ücretlerinin ödenmemesini protesto etti. 23 Kasım  Salı günü ise Süleymaniye’de valilik binası önünde bir araya gelen öğrenciler Sera Kapısı Meydanı’na  doğru yürüyüşe geçti. Öğrencilerin demokratik taleplerine KDP yönetimi ise polis şiddetiyle cevap verdi.

Eylem esnasında bir basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler, “2014’te Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payını kesmesi ve IŞİD savaşı nedeniyle durdurulan bursların tekrar ödenmesini istiyoruz. Çünkü öğrenciler ekonomik sıkıntı yaşıyor. Az da olsa bu burslar sayesinde ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabiliyoruz. Bu nedenle ilgili taraflardan en kısa zamanda taleplerimize yanıt vermesini bekliyoruz.” diyerek yönetimine seslendi.

IKBY İle Merkezi Irak Hükümeti Arasındaki Bütçe Krizi Ne Zaman Başladı?

IKBY’nin 2014 Mayıs ayında merkezi hükümetten bağımsız bir şekilde petrol ihraç etme kararı almasının ardından, Bağdat yönetimi bölgenin anayasal hakkı olan % 17’lik bütçe ve memur maaşlarını ödemeyerek cevap vermişti. Irak eski başbakanı Nuri el-Maliki döneminde başlayan kriz; IŞİD’in ortaya çıkması, bağımsızlık referandumunun yapılması ve IKBY’deki havalimanlarına yurtdışı yasağının uygulanmasıyla iyice derinleşmişti. Gelinen noktada iki tarafın anlaşması güç görünüyor. Bu da ekonomik krizlerden kaynaklı yeni protestoların çok uzakta olmayacağının habercisi.

 

Share This