Ali Koç Her Şeyin Farkında: “Eşitsizliği Düzeltmezsek, Birileri Zorla Düzeltecek”

Daha önce, “Eşitsizliği gidermek için kapitalizmin ortadan kalkması gerek” diyen Ali Kres 1oç benzer bir çıkış daha yaptı. Habertürk’e röportaj veren Koç “Gelir eşitsizliği başta olmak üzere bu sorunları liderler ya da iş dünyası gönüllü olarak düzeltemezse birilerinin bunu zorla düzeltmeye çalışacağından emin olabiliriz” dedi.

Bu haber çoğu yayın organında “Ali Koç’tan şaşırtan çıkış” minvalinde servis edildi. Şaşırtıcı mı? Bizce değil. Ali Koç sermayesini, zenginliğini korumaya çalışıyor. Bunun böyle gitmeyeceğinin farkında. Bir şeyler yapılmazsa yoksulların öfkesinin zenginlerin mülkiyetini tehdit edeceğini biliyor.

Yoksullarla zenginler arasındaki uçurum her geçen gün artıyor. OECD raporuna göre Türkiye, Meksika ve Şili’nin ardından yoksul ve zengin arasındaki gelir dağılımı farkının en büyük olduğu ülke. Türkiye’yi ABD ve İsrail takip ediyor. Aynı rapora göre Türkiye’deki en zengin % 10’luk kesimin, en fakir % 10’dan 15,2 kat daha fazla serveti var.

Ali Koç’un söylediklerine benzer şeyleri OECD Genel Sekreteri Angel Gurria da söylemişti. Gurria “Artık bardağı taşıran son damla noktasındayız. Gelir eşitsizliği tarihi zirvelerde. Hükümetler bu sorunla mücadeleden kaçarak kendi geleceklerine zarar veriyorlar”  diyerek gelir adaletsizliğine dikkat çekmişti.

Son olarak şunu söyleyelim: Evet, bu düzeni “birileri” değiştirecek. İş cinayetlerinde katlettiğiniz, her gün sömürdüğünüz, cebinden, aşından çaldığınız “birileri” tepenize binecek!

bolsevik.org

 

CATEGORIES
TAGS
Share This