AKP "Pakistanlaşma Sendromunu" Büyütüyor – Çağın Erdinç

Uluslararası ilişkiler üzerine önemli çalışmalar yapan Pakistanlı Müşahid Hüseyin, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu Pakistan- İslamabad’a yaptığı ziyaret sırasında “Pakistanlaşma sendromu” ile ilgili uyardığını söylemişti. Hüseyin, “Ahmet Davutoğlu buraya geldiğinde görüşmüştüm. O zaman kendisini uyardım. ‘Bizim Afganistan’da yaptığımız hataları siz Suriye’de tekrarlıyorsunuz. Desteklediğiniz örgütler size geri döner’ dedim” sözleriyle Davutoğlu’nu uyaran Müşahid’in bu uyarısının üzerinden yaklaşık bir buçuk yıl geçti. Bir buçuk yıllık süreç zarfında radikal islamcı örgütler Türkiye’de yuvalanmaya devam etti. Öyle ki, polisin içine sızıp Rus büyükelçiyi öldürecek kadar örgütlendiler.
Müşahid Hüseyin’in işaret ettiği nokta çok önemli. Pakistanlaşma sendromu dünden bugüne gelişip yarın bitecek bir mesele değil. Pakistan, Afganistan’daki radikal cihatçıları desteklediğinde bunun bir geri dönüşü olacaktı. Taliban, Pakistan’ın verdiği silahlarla Afganistan’da binlerce kişiyi katletti. Peki sonra ne oldu? Tehrik- Taliban Pakistan kuruldu. Yani, Pakistan Taliban’ı. Pakistan’ın Afganistan’a gönderdiği silahlar bu defa Pakistan’a döndü. Taliban, Pakistan’ın kendisine yolladığı silahlarla Pakistan’da katliamlar yaptı. Daha 10 ay önce Pakistan’daki lunaparka saldırı oldu. Çoğu çocuk 69 kişi katledildi. Saldırıyı Taliban üstlendi. Kısacası Pakistan’ın Afganistan’a yolladığı silahlar, Pakistan’daki çocukları vurdu. Tanıdık geliyor mu?
AKP, Suriye’deki cihatçı örgütleri uzun süre destekledi. Güney sınırları cihatçı otobanına döndü. AKP’nin palazlandırdığı cihatçılar Türkiye’de cirit atmaya başladı. 10 Ekim katliamından Suruç’a ve Reina’ya kadar tüm katliamların sorumlusu bu dış politikadır.
Sadece dış politikada değil, içerideki “cihatçılaşmanın” nedeni de AKP’nin ta kendisi. Reina saldırısı tesadüf değil. AKP iktidarı yaşam biçimleri üzerinden kutuplaştırdıkça tehlike artıyor. “Noel Baba bıçaklama etkinliği” yukarıdan aşağıya yayılan bu politikanın sonucu. AKP’nin bu kadar rahat hareket etmesinin tek nedeni kendisine “dur” diyecek bir kesimin olmaması. Geleceğimizi belirleyecek günler bugünden geçiyor.
bolsevik.org
 

CATEGORIES
TAGS
Share This