AKP Destekli Cihatçılarla ABD'nin Çatışması: AKP Tansiyon Ölçüyor!

AKP Destekli Cihatçılarla ABD'nin Çatışması: AKP Tansiyon Ölçüyor!

Membic’de devriye görevi yapan ABD askerlerine AKP destekli cihatçıların ateş açmasının yankıları sürüyor. ABD ordusunda görev yapan Dillon Türkiye’den, desteklediği muhaliflere “ABD liderliğindeki koalisyon güçlerine ateş açmak kabul edilemez” mesajı iletmesini talep ettiklerini açıkladı. 

Bu yaşananlar, Kürt kantonlarının Türkiye’ye karşı sahadaki fiili güvenliğini ABD’nin sağladığını bir kez daha göstermiş oldu. Malum, Tayyip her fırsatta Afrin’e yönelik operasyon hazırlığında olduklarını söylüyor. Zaman zaman TSK’nın Obüs saldırıları ve AKP destekli cihatçıların taciz atışıyla bölgedeki nabzı ölçen AKP’nin son yaşananlardan da sorumlu olduğunu belirtmek gerekir. Tamamen MİT’in güdümünde olan Sultan Murad Tugayları’nın Membic’e yönelik taciz atışı, ABD’nin nasıl bir hamleyle karşılık vereceğini görmek için yapılmış gibi görünüyor. AKP, güdümündeki cihatçılar üzerinden bölgedeki tansiyonu ölçtü; ABD misliyle karşılık vererek “aklınızdan bile geçirmeyin” mesajı verdi.

Hatırlanacağı üzere, Fırat Kalkanı Operasyonu’nun başladığı ilk süreçlerde de AKP destekli cihatçılar Membic üzerine yürümüş ABD “dur” demişti. ABD engeline takılan AKP şimdilik beklemede; fakat Rusya ve ABD’den onay alması durumunda hemen harekete geçip Afrin’e saldıracaklarını öngörmek zor değil.

Peki Rusya ve ABD onay verir mi? ABD’nin sahadaki en önemli müttefiki YPG. Devam eden Rakka operasyonunda YPG neredeyse sona geldi. Şartlar olağanüstü değişmediği sürece ABD, AKP’nin olası Afrin operasyonuna onay vermeyecektir. Rusya’nın da Kürt’leri tamamen kaybetmeyi göze alamayacağını söyleyelim. Rusya’nın AKP’ye onayı İdlib’le sınırlı olabilir; fakat şimdilik bu ihtimal de düşük.

Uzun lâfın kısası, AKP’nin Kürt kantonlarına saldırı hayalleri şimdilik uluslararası aktörlerin engeline takılıyor; ancak zamanla dengelerin değişmesi durumunda TSK ve AKP destekli cihatçıların Kürt kantonlarının üzerine yürümesi kuvvetle muhtemel.

bolsevik.org

 

CATEGORIES
TAGS
Share This