Abdülkadir Selvi: “Şimdilik Esed, Esad oldu.”

res 1

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazatesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşe yazısında, Gaziantep saldırısının Türkiye’nin Cerablus’a yapacağı operasyon öncesi gerçekleştirildiğini iddia etti. Dün, İngiliz haber ajansı Reuters’ın, ismini gizli tuttuğu bir ÖSO komutanına dayandırdığı habere göre cihatçıların Cerablus’a girmek üzere Türkiye’de Gaziantep-Karkamış sınırında güçlerini topladığını ve birkaç gün içerisinde Suriye’ye yönelik operasyon başlatılacağını aktarmıştık.

(Haberin tamamı :http://bolsevik.org/guncel/reuters-oso-turkiyeden-cerablusa-girecek.html

İlk operasyon Rusya uçağı düşürülmeden önce

Selvi’nin yazısına göre bu Cerablus’a yapılmak istenen ilk operasyon değil. İlki 24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürüldüğü gün gerçekleştirilmek istenmiş; “G-20 zirvesi için Antalya’ya gelen Putin’e haritalar üzerinden operasyon anlatılmış; Rus lider ‘Biz yüksek sesle tepki gösteririz ama üzerinde durmayız’ demişti. Ortak harekat planı ABD ile hazırlanmış, sınıra gerekli birlikler kaydırılmış, büyük Cerablus operasyonu için sıra düğmeye basılmaya kalmıştı. 24 kasım 2015 tarihiydi. O gün Rus uçağı düşürüldü. Bırakın Cerablus operasyonu yapmayı, o günden itibaren Suriye üzerinde uçak uçuramaz hale geldik.”

İkinci kez operasyonun yapılacağı tarihte operasyona katılacak birlik ve mühimmat sevkiyatının yapıldığını, o gece IŞİD’in misilleme olarak  Gaziantep saldırısının gerçekleştiğini söylüyor.

“Esed, Esad oldu.”

Selvi’nin yazındaki bir başka önemli nokta da, Başabakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları ve Rusya yakınlaşmasıyla birlikte konuşulagelen Suriye politikasındaki olası değişiklikler üzerine.

” Cerablus, DEAŞ açısından önemli. Cerablus düşünce sıra Rakka’ya gelecek. Ama bizim açımızdan daha önemli. Hem DEAŞ’ı sınırımızdan söküp atacağız hem de Kobani’den Afrin’e bir Kürt koridoru oluşturulmasının önüne geçeceğiz. Cerablus operasyonunun ikinci önemli yanı ise Suriye politikamızın değiştiği bir zamana denk gelmesi. Rusya ile yakınlaşmasının sonuçlarından biri Suriye’de ortaya çıktı. Şimdilik “Esed, Esad oldu.” Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunan Rusya, İran ve Suriye’nin oluşturduğu bir blokta yer alıyoruz. Ama DEAŞ’a yönelik operasyonlarda ise ABD ile birlikte hareket ediyoruz.”

Selvi’nin yazındaki kısımlar Suriye politikası açısından bir özet niteliğinde. Minbiç’in IŞİD elinden temizlenmesinden sonra kantonların birleşmesinin önünde 33 km kaldı. Selvi açıkça söyleyemiyor olsa da; Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve onun en önemli bileşeni PYD/YPG ile ABD’nin içinde bulunduğu ittifak Kürtlerin tarihsel kazanım elde edeceği bir noktada Türkiye’yi çok rahatsız ediyor. Bu noktada da  Türkiye hala diğer cihatçı grupları destekleyerek oyunun içinde yer almaya çalışıyor ama  rest de çekemiyor. Suriye politikasının çökmesi ve darbe girişimi gibi nedenlerle Türkiye, Rusya ve İran  ile yakınlaşsa da geniş ölçekte bakıldığında,  ABD ve DSG’yi başbaşa bırakmak istemeyecek. Selvi’nin ifade ettiği gibi şimdilik durum Rusya ile yakınlaşırken, ABD ile birliktelik  IŞİD’e karşı savaşmış gibi gösterilecek ve bu şekilde 15 Temmuz sonrası elinde ABD’ye karşı bir pazarlık unsuru bulunduracak, şimdilik.

Abdülkadir Selvi’nin yazısının tamamı için; http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/abdulkadir-selvi_615/cerablus-operasyonunun-kodlari_40205468

 

CATEGORIES
TAGS
Share This