25 Kasım’da Kadın İsyanı Sokaktaydı: Yaşamak İstiyoruz!

25 Kasım’da Kadın İsyanı Sokaktaydı: Yaşamak İstiyoruz!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha ülkenin ve dünyanın dört bir yanında kadınlar sokaklarda özgür ve eşit yaşam hakkını savunmak için haykırdı. Dünyanın dört bir yanında otoriter muhafazakar rejimlerin yükselmesiyle kadın hareketi şiddet, taciz, tecavüzün artmasına karşı daha sık sokağa çıkar oldu. Öte yandan kürtaj hakkının yasaklanması veya kısıtlanması, sosyal haklara yönelik saldırılar ile kadınların yaşamının dibe çekilmesi her yerde piyasanın lehine işleyen bu siyasi atmosferde kadın düşmanlığını körükledi.

Türkiye’de de kadınlar aynı benzer koşullar altında 25 Kasım’da onlarca farklı noktada sokaklara çıktı.

Taksim’de polis saldırısına rağmen dağılmayan öfkeli kadınlar “25 Kasım’da her yerdeyiz” eylemi ile tüm ara sokaklarda, eylemlere devam etti.

25 Kasım’a giderken kadın cinayetlerindeki korkunç rakamlar, kadınların öfkesini daha da bilemişti. Kadın Cinayetleri Platformu’nun verilerine göre, 2018’in ilk 10 ayında 363 kadın öldürüldü. Adliye önlerinde, sokakta, evde, koruma kararına rağmen öldürülen pek çok kadını korumak için kılını kıpırdatmayan iktidar buna isyan eden kadınların önüne yine barikat çekti. Ancak öfke, barikatlara galip geldi: Kadınlar binler olup haykırdı.

Ankara’da da polisin tüm alanı ablukaya almasına rağmen kadınlar coşkulu bir eylem gerçekleştirdi. Ankara Kadın Platformu’nun örgütlediği eylemde yüzlerce kadın bir araya geldi.

Denizli’de de kadınlar sokaktaydı.

CATEGORIES
TAGS
Share This