Yunanistan'da Sandıktan Syriza Çıktı

55feca30088af.image
Yunanistan’ın haftalardır beklenen seçimler dün sona erdi. Gelen bilgilere göre sandıkların tamamı açıldı. Partilerin oy oranları şöyle:
SYRİZA: %35,5
YENİ DEMOKRASİ: %28
ALTIN ŞAFAK: %7
PASOK-DİMAR: %6.3
KKE: %5,4
POTAMİ: %4
ANEL: %4.6
EK: %3.6
LAE (Halk Birliği): %1.8
Anketler SYRİZA ile Yeni Demokrasi’yi başabaş gösteriyordu. Ancak yaklaşık 7,5 puan fark var. Seçmenin sağ alternatife karşı memorandumcu bir güç de olsa hala SYRİZA’nın ve Çipras’ın popülerliğine destek olduğu görülüyor.
Seçimlerin iki sürprizi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan birisi Lafazanis önderliğinde Syriza’dan ayrılan Drahmici Halk birliğinin baraj altında kalması oldu. Anketlerin hemen hemen hepsinde yüzde 3-4 bandında seyreden partinin 1.8 gibi barajın hayli uzağında bir puan alması seçmenin bu partiyle gerçekten ilgilenmediğini gösteriyor. İkinci ilginç sonuç ise seçime kuşkusuz seçime katılım oranı. Seçmenin %45,2’si seçimlere katılmadı. Bu Yunanistan için rekor bir rakam. Ocak ayındaki seçimlerde katılmama oranı %36 civarındaydı.
Baskın Seçim Başarısı
Çipras seçimlerden sonra yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Halktan aldığımız talimat, 4 yıl görev yapmak içindir. Bu zafer SYRIZA’nın değil, daha iyi yarınlar hayal eden halkındır. Bugün gücünü ve bayraklarımızı birleştiren ANEL Başkanı Kammenos’a teşekkür ediyorum. Yarından itibaren mücadelemize devam edeceğiz. Yarından itibaren kolları sıvayıp işe başlayacağız. Güneş yeniden vatanımızın üzerine açacaktır.”
Çipras yaptığı baskın seçim hamlesinin başarıya ulaşmasıyla hem parti içindeki muhalefeti tasfiye etmiş oldu, hem de memorandumcu konumunu halka tekrar onaylattı. Böylece iktidarını sağlama aldı ve Troykayla yapacağı anlaşmalara gelebilecek olası basınçları bir anlamda ekarte etmiş oldu.
Ocak’tan Bu Yana Neler Değişti?
SYRİZA’nın oy oranında beklenen düşüş yaşanmadı. SYRİZA kendi konumunu onaylatmasını bildi ve sol muhalefeti etkisiz bıraktı. Halk Birliği, baraj altı kaldığı için Parlamentoda memorandum karşıtı yalnızca iki güç olacak. Neo-Nazi Altın Şafak ve Yunanistan Komünist Partisi (KKE). KKE’nin oy oranında herhangi bir değişim görülmüyor. Altın Şafak’ın oylarında ise az da olsa bir ivmelenme söz konusu. Altın Şafak tarafından yapılan açıklamada “İktidar yürüyüşümüz başladı” ifadeleri kullanıldı. Bir anket şirketinin yaptığı araştırma ilginç sonuçlara işaret ediyor. Yunanistan’da işsizlerin oy tercihleri arasında Altın Şafak birinci sırada. Onun ardından Halk Birliği ve KKE geliyor. Bu da Altın Şafak tehlikesini işaret eden önemli unsurlardan birisi. Antikapitalist Sol Koalisyon ANTASRYA’ın da oyunun anlamlı bir artışa işaret ettiğini söyleyemeyeceğiz. ANTARSYA’nın oy oranı 0,83.
SYRİZA’nın koalisyon ortağı ANEL ise ufak bir düşüş yaşasa da iktidar ortağı olarak parlamentoda kalmaya devam edecek.

CATEGORIES
TAGS
Share This