Wikileaks Kurucusu Assange 7 yıl sonra Gözaltında!

Wikileaks Kurucusu Assange 7 yıl sonra Gözaltında!

 

Jullian Assange 7 yıldır Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’nde yaşıyordu. Ekvator Büyükelçiliği’nin çağrısıyla İngiltere polisi tarafından elçilikten gözaltına alındı. Bir süredir hem kalma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini hem de Ekvator Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun kendisini ABD’ye teslim etmek istediğini, siyaset konuşmasına ya da ziyaretçi kabul etmesine de engel olunduğunu dile getiriyordu.

Jullian Assange Kimdir?

Assange, İsveç Merkezli Wikileaks internet sitesinin kurucularından ve aynı sitenin basın sözcüsü olarak tanınıyor. 2010 yılında patlak veren belgeler sonrasında ABD başta olmak üzere ülkelerin ve siyasi yöneticilerin kirli işlerini dünya kamuoyuna açıkladığı için hedefteydi. Hakkında 7 yıl önce İsveç’te gerçekleşen bir tecavüz davasına ilişkin yakalama kararı çıkartıldı. 2017’de dava İsveç tarafından düşürüldü.  Ama o süreç boyunca dava ve kefalet koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmak istendi. 2012’den beri Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’nde yaşıyordu. Son dönemde ABD’nin Ekvator’a kendisini teslim etmesi yönünde baskı kurduğuna dair açıklamaları da biliniyor.

WİKİLEAKS Nedir?

 WikiLeaks internet sitesi 2010 yılında, Küba’daki Amerikan üssü Guantanamo‘da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya‘daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı‘ndaki sivil ölümleri ve ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın gizli yazışmalarına dair belgeler yayınladı.

İngiliz polisi Ekvator’un Assange’ı gözaltına almak için elçiliğe kendilerinin davet edildiğini açıkladı. Ekvator’dan gelen açıklamaysa Assange’ın hak ihlalleri ve idam cezasının olduğu bir ülkeye iadesinin yapılmayacağına dair İngiltere yetkililerinden yazılı bir garanti aldıkları yönünde. Assange’ın Londra’nın merkezindeki bir polis merkezinde gözaltında tutulacağı, ardından da Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi’ne çıkacağı belirtildi.

 

 

CATEGORIES
TAGS
Share This