TTB'ye Operasyon:11 Gözaltı | #TTByeDokunma

TTB'ye Operasyon:11 Gözaltı | #TTByeDokunma

Afrin’e yönelik harekata ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyerek karşı çıkan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi doktorların evi basıldı. Evlerde arama yapan polisler, doktorları gözaltına aldı. Gözaltına alınan hekimler için yedi günlük gözaltı kararı var.

Gazeteci Hayri Tunç’un aktardığına göre polis, TTB Genel Merkezi’ne de baskın düzenledi. Polisin, savcılık kararı doğrultusunda ‘Terör örgütü propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ iddiasıyla binada arama yaptığı bildirildi.Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Bakanlık olarak dün Merkez Konsey üyelerinin görevine son verilmesi amacıyla dava açtık” diyerek hekimleri meslekten atılmakla tehdit etti.

TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ile beraber gözaltına alınan merkez konsey üyesi doktorların isimleri şöyle: Sezai Berber, Sinan Adıyaman, Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp, Hande Arpat, Ayfer Horasan ,Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş,Nazım Yılmaz

Türk Tabipler Birliği’nin yaptığı savaş karşıtı açıklama sonrasında TTB’ye sosyal medyadan da yoğun destek gösterilmişti. Sosyal medya  üzerinden #TTBninYanındayım etiketi ile birçok kişi tarafından destek açıklamaları yayınlanmıştı.

Erdoğan’ın Hedefinde

Doktorlara, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Terör seviciler” sözü olmak üzere hükümet tarafından sert eleştiriler yöneltilmiş, en son olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı haklarında soruşturma açmıştı.

“Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur!”

TTB yöneticilerinin gözaltına alınmasına sebep olan açıklamanın tam metni: 

“Biz hekimler uyarıyoruz: Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur. Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir.

Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz. Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır. Savaşa hayır, barış hemen şimdi!
Türk Tabipleri Birliği/ Merkez Konseyi

CATEGORIES
TAGS
Share This