AKP’li Olmayana İş Yok! KPSS Kaldırılıyor

AKP’li Olmayana İş Yok! KPSS Kaldırılıyor

Son yıllarda birçok aday uzun süre hazırlandığı KPSS’den ve kurumların yaptıkları sınavlardan oldukça yüksek puan almasına rağmen atanamıyor. Özellikle 15 Temmuz sonrasında “FETÖ üyelerinin kamudan tasfiyesi” adı altında muhalif emekçilerin de KHK’larla kamu kurumlarından tasfiyesine tanık oluyoruz. On binleri bulan tasfiyelerden ve referandumun geçmesinden sonra devlet memuru kadroları giderek daha da pervasızca torpille dolduruluyor. Parti devletinin kurumsallaşması istihdam biçimini  de parti olan- olmayan ayrımı ile belirliyor.

 

KPSS‘ye giren adayların kamu kurumlarına alınmasına getirilen mülakat sisteminden hali hazırda çok yüksek puan alan binlerce kişi reddedilmişti. Bu kadrolara yandaşlar ya da AKP’nin yaşam tarzına uyan kişiler alındı. Son olarak hakim ve savcıların da mülakata alınması bu keyfiliği son perdeye taşıdı. Geçtiğimiz günlerde ise TRT sınavında  benzer şekilde, yüksek puan alan adaylar değil, AKP’li vekil ve bakanların doğrudan destek verdiği en düşük puanı alan isimler TRT’ye yerleştirilmişti. AKP’li vekil Mustafa Yel’in sosyal medyadan yaptığı paylaşım, aleni torpilin nişanesi oldu. 

Diğer birçok kurumda da benzer işlemler yapılırken, son SGK alımında sadece AKP’ye yakın sendikaya üye olan isimlerin işe alındığı ortaya çıkmıştı.Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 21 Ocak 2017’de Ankara’da yaptığı “Görevde Yükselme Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür Yardımcılığı” sınavını kazanan 125 kişinin 124’ü AKP’li sendika Memur-Sen üyesi çıktı. Mülakatta,  “Referandum hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “Darbe hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “15 Temmuz’da neredeydiniz?”, “Cumhurbaşkanı seçilirse tek adam olur mu olmaz mı?”, “Makyevelli kimdir, felsefesi nedir?” sorularının yöneltildiği açığa çıktı. Yani, yetkinlik ve liyakat üzerine tek kelime edilmedi. Muhalifleri tespit etmeye yönelik ayırıcı sorular soruldu. 

Polis ve öğretmen alımlarında ise KPSS kriteri tamamen ortadan kaldırıldı. Binlerce öğretmenin kamudan ihracının ardından bireysel başvuru ile öğretmen olan olmayan herkes asgari ücretten bile azına ücretli öğretmen olarak okullara kabul ediliyor. 

Kamu kurumlarına iş başvurularında bulunanların ya da mülakatlara girenlerin AKP teşkilatlarından aldıkları “yakınımdır” “partilidir” kartları ile her kapının açıldığı artık hiç kimse için bir sır değil. AKP kulislerinde ise zaten artık fiili olarak hiçbir işe yaramayan KPSS’nin de kaldırılmasının gündeme geldiği konuşuluyor. 

CATEGORIES
Share This