Tayyip 3 Çocuk İstiyor; Her 3 Çocuktan Biri Aç Yaşıyor!

Türkiye İstatistik Kurumu ve Avrupa İstatistik Ofisi, Dünya çapında, çocuklarla ilgili yaptığı araştırmanres 1ın sonuçlarını yayınladı. Araştırma, çocukların doğumlarından itibaren yaşadıkları 15 yıllık sürecin maddi koşullarını kapsıyor. Söz konusu araştırma meclis gündemine de taşındı.

Araştırmanın en dikkat çekici sonucu, Türkiye’de her 3 çocuktan birinin aç yaşıyor olması. Şiddetli yoksulluk konusunda, Türkiye %36.2 ile birinci sırada. Türkiye’deki 20 milyon çocuktan 7 milyonu şiddetli maddi yoksulluk yaşıyor. Başka bir deyişle, her 3 çocuktan 1’i aç yaşıyor.

SABIR DEĞİL, İSYAN KAPIDA!

Araştırmaların da gösterdiği gibi bir tarafta kumar masasından kalkmayan bakan çocukları, yat sevgisi uğruna ağlayan patron çocukları; öte tarafta ise yatağa aç giren yoksulların çocukları. Bu tabloya rağmen hâlâ Tayyip 3 çocuk istiyor. Öyle ya, yoksulların derdi yoksulları ilgilendirir! Erdoğan ve şurekâsı patronların mutluluğu için politika üretiyor. Patronların kapısında ne kadar fazla yoksul iş beklerse, ücretler o kadar düşer. Önemli olan iş bekleyen işsizler ordusunun düşük ücretlere razı olması. Onların deyimiyle “mukadderatlarına sabır görmesi.”

Şunu özellikle vurgulamak gerekiyor: Gezi isyanını belirleyen unsurların başında; geleceksizleştirilen, alternatifsizleştirilen ve sürekli baskılanan gençliğin isyan dalgası geliyordu. Muktedirler isyan yerine sabır görmek istiyorlar. Zira isyan demek, patronların, zenginlerin hoşnutsuzluğu demek. Patronların hoşnutsuzluğu ise AKP’nin çok övündüğü ve zaten sallantıda olan “ekonomik istikrar ve büyümenin” yerle yeksan olması demek. Onların en büyük kâbusu işte bu!

Sözümüz olsun, bizim en güzel anlarımızı kâbusu çevirenleri, en tatlı uykularından isyanın kâbusuyla uyandıracağız. Çocukların yatağa aç girmediği bir ülke ve Dünya için mücadeleyi yükselteceğiz!

bolsevik.org

CATEGORIES
TAGS
Share This