Soma’dan Bir Yoldaşın Notları

15 Mayıs, 2014

SDH olarak yaşanan işçi katliamının ardından Soma’ya giden yoldaşlarımız ilk notlarını aktardılar:

“Manisa, Soma’ya bağlı Eynes kömür havzasında çok sayıda büyük işletme var. Demir Export, İmbat Madencilik, katliamın yaşandığı Soma Kömür gibi. Soma-Kınık Karayolu’ndan Eynes’e gitmek için 17 km lik mesafede her 50 metrede bir mavi bereli askerler vardı. Giriş de çok sayıda resmi ve özel araç var; İstanbul B.Ş. Belediyesi, sandeviç, su, çorba, çay veriyor. Ancak bundan kurtarma ekipleri, madenci yakınları, gönüllüler dışında daha çok polisler yararlanıyor. İşçi yakınları ve duyarlı halkın bekleyişi kalabalık olduğu gibi; oluşabilecek tepkilerin önüne geçmek amacıyla polis ve asker çok fazla. Özellikle Tayyip Erdoğan’ın ziyaretiyle birlikte sosyal medyaya da yansıdığı gibi kentte tam bir terör estirildi.

Kurtarma ekibi sayısı da dışarıdan çok fazla görünüyor. Türkiyenin her yerinden (Kömür İşletmelerinden) tahliye ekipleri geldi. Ancak kurtarılacak kimse yok. Ocaktan madencilerin ne yazık ki cenazeleri çıkarılıyor.

Şimdiye kadar malesef 300’ün üzerinde cenaze çıktı. İçeride 200’ün üzerinde madencinin cenazesinin olduğu tahmin ediliyor. Kurtarma ekipleri gerçek sayının açıklanan resmi rakamın iki katını aşabileceğini belirtiyor. Burada hemen hemen herkes iktidarın katliamın boyutlarını gizlediğini biliyor. Bugün içerideki yangının söndürüldüğü belirtildi. Şimdiye kadar madende sadece ana yol üzerinde bulunan işçiler çıkarılabildi. Madende henüz yan yollara girilebilmiş değil.

Yüzlerce ambulans bekliyor. 5-10 dakikada bir 2 cenazeçıkıyor. Hemen ambulanslarla Soma, Kınık, Bergama, Akhisar, Balıkesir, İzmir hastane morglarına ya da soğuk hava depolarına götürülüyor.

Yangının trafodan kaynaklandığı açıklaması burada kabul görmüyor. Tanıklıklar da ölümlere kömür tozundan kaynaklı yayılan karbonmonoksit gazının neden olduğunu gösteriyor.

Soma ayakta. Herkes hastane önünde, yakınındaki Madenci Heykeli’nin olduğu yerdeler. İnsanlar ağlayamıyor. Değişik bir ruh hali söz konusu burada. Madenin karanlığı sanki Soma’nın üzerine çökmüş durumda.”

Sürekli Devrim Hareketi olarak yarın da bir grup yoldaşımız Soma’ya yola çıkacak.

İstanbul’dan Soma’ya gitmek isteyenler marksistbakis@yahoo.com mail adresi ile veya Twitter’da @sureklidevrim adresiyle bağlantıya geçebilirler.

CATEGORIES
TAGS
Share This