“Sıradan” Soykırım!

Binali Yıldırım, Ermeni soykırımı konusunda itiraf sayılabilecek bir açıklama yaptı. Binali Yıldırım, Ermeni soykırımıyla ilgili şunları söyledi: “Bu oylama çok saçma bir oylama. Olmayan, 1915’de 1. Dünya Savaşı şartlarında yaşanmış, her ülkede yaşanan sıradan olaylardan biri. Burada Türkiye’ye fatura çıkarmaya kalkanlar iyi niyetli değil. Bu konuda açık, seçik bütün dünyaya, bizim gizli saklımız yok, herşey incelensin diyoruz. Kimin ne taksiratı varsa ortaya çıksın, ama bunu tarihçiler yapsın. Bu siyasetin bir aracı haline getirilmesin.”

İtiraf!

Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir derler. AKP’li muktedirlerden biri, ilk defa doğruyu  söyledi (!) Evet, emperyalizmin tarihi, katliamlar tarihidir. Kapitalistlerin kâr hırsı yüzünden çıkan savaşlarda milyonlarca kişi öldü. Kapitalizmin teşvik ettiği etnik boğazlaşmalarda da, aynı şekilde milyonlarca insan katledildi.

Soykırım!res 1

Binali Yıldırım’ın, “büyütmeyin, her yerde oluyor” sözü, bir yönüyle itiraf diğer yönüyle en az soykırım kadar büyük bir suçtur. Büyütmeyelim, öyle mi? Ermeni soykırımı sürecinde, insan hakları hukukçusu Robertson’a göre 1915’te işlenen filler sonucunda Ermeni nüfusunun en az yarısı katledildi. ABD’deki Clark Üniversitesi’nde öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Akçam da, “Jön Türklerin İnsanlık Suçları: Ermeni Soykırımı ve Osmanlı İmparatorluğunda Etnik Temizlik” kitabında kullandığı Dahiliye Nezareti’nin şifreli telgraflarında “soykırım kastının açıkça ortaya konduğunu” vurguluyor.

Taner Akçam’ın kitabında en dikkat çekici paragraflardan biri şöyle: “Örneğin bir belgede ‘Ermeni meselesi hallolunmuştur, fuzuli şiddetle milleti lekelemeyin’ deniyor. Diyelim ki bir telgraf çekiyor, ‘Bu adam öldü mü yoksa hâlâ sağ mı, bana bildirin’ diyor. Yollarda adamların öldüğünü biliyor, ölüp ölmediğini soruyor. Diyarbakır’a çektiği telgrafta ‘Ermeniler için uygulanan tedbirleri sakın ötekilerine uygulamayın’ diyor. Hastalık haberleri geldiğinde ‘Konvoyları uzaklaştırın yoksa askerlere bulaştıracaklar’ diyor. Oysa aynı durum Müslüman göçmenlerin başına geldiğinde hemen doktor, ilaç gönderiliyor. Bu tür ifadelerden Ermenilerin hayatıyla ilgili olmadıkları anlaşılıyor.”

Taner Akçam, Osmanlı Devleti’nin, Ermeni nüfüsunu, Müslüman nüfusunun %10’u haline getirmeye çalıştığını söylüyor ve ekliyor: “1.3 milyon Ermeni’yi 1,8 milyon Müslüman’ın %10’u haline nasıl getireceksin? Yollarda imha ederek getiriyorsun”

İnsan Hakları Gözlemcisi ve hukukçu Geoffrey Robertson, en az 350 bin kadın ve çocuğun katledildiğini söylüyor. Bu rakam dikkate alınsa bile katliamın boyutları korkunç! Robertson ek olarak şunları söylüyor:  “Bence buradaki asıl önemli olan, o sırada Osmanlı Devleti’nde yaşayan Ermeni nüfusunun büyüklüğü. Türkiye rakamları 1,1 milyon olarak veriyor. Bu kişilerin 600-800 bininin öldürülmüş olması, nüfusun önemli bir çoğunluğunun yok edildiğini ortaya koyuyor. Ermeni kiliselerinin kayıtlarına göre ise 2 milyondan fazla Ermeni bulunuyordu. Ben bu kayıtları daha güvenilir buluyorum. Bu nüfusun 1,5 milyonu katliamlarda ve çöllerdeki tehcirde kaybedildi, bu da o dönem o topraklarda yaşayan Ermenilerin önemli bir kısmının yok edildiğini açıkça ortaya koyuyor.”

Sonuç olarak, Binali Yıldırım’ın dediği gibi milyonlarca Ermeni’nin katledilmesini büyütmemek lazım (!)

bolsevik.org

CATEGORIES
TAGS
Share This