SEP’ten Siyonist Tehditlere Karşı Partido Obrero ile Dayanışma Mesajı

SEP’ten Siyonist Tehditlere Karşı Partido Obrero ile Dayanışma Mesajı

Arjantin’de Siyonizme karşı Filistin halkıyla güçlü bir destek hareketi örgütleyen Arjantinli devrimciler, siyonist sağcı güçler, siyonizm destekçisi burjuva politikacılar ve yargı tarafından tehdit ediliyor. 

Gazze’deki katliamın yürütücüsü olan İsrail’e karşı sert çıkış yapan Partido Obrero, aşırı sağcı siyonist örgüt Betar’ın “Partido Obrero militanlarına” başlıklı açık yazılı tehdidi ile ilk olarak karşı karşıya kaldı.

Arjantin’de güçlü bir varlığa sahip olan Siyonist örgütler, aşırı sağcı başkan Milei’nin fanatik düzeydeki İsrail ve Siyonizm yanlısı konumu nedeniyle motivasyon ve cesaret kazanmış durumda. 

Sokaklarda Filistin’e destek için binlerce kişilik eylemler örgütleyen Arjantinli devrimciler tehdit ediliyor. Betar yalnızca PO’yu tehdit etmiyor: üniversitelerde ve sokaklarda açık fiziksel saldırı kışkırtıcılığı yapıyor. Arjantin’deki Siyonist çatı örgütü DAIA tarafından yürütülen kampanya da Filistin halkını destekleyenleri hedef gösteriyor; Filistin davasını destekleyen öğrencilere karşı disiplin soruşturması açılması için suç duyurusunda bulunarak üniversite yönetimlerine baskı yapıyor.

PO ulusal liderliğindeki Vanina Biasi, Néstor Petrol ve Gabriel Solano, DAIA tarafından “Yahudi düşmanı” ilan edilerek hedef gösteriliyor. İsrail’in katliamcı suçlarını teşhir eden ve Filistin halkına yönelik etnik temizliğe karşı anti emperyalist mücadeleyi yükselten milletvekili yoldaşımız Vanina Biasi, medyada ve mecliste İsrail’e yönelik sert kınama ifadeleri ve İsrail devletinin varlığını reddeden duruşu nedeniyle yargı tarafından da hedef alınıyor. Sağcı bir düzine burjuva milletvekili imza toplayarak Kongre’nin, açıkça Filistin halkını müdafaa eden yoldaşımız Vanina Biasi’yi kınamasını talep etti. Bu talep, FIT-U’nun mecliste insan hakları mücadelecileri, sendikacıları, Filistin halkının temsilcilerinin ve FHKC’nin de bir video ile katıldığı güçlü bir şekilde örgütlenen meclis komisyonu oturumundan sonra geldi. Savcılık da, Yoldaş Vanina’ya karşı, sosyal ağlarda soykırımı kınayan yayınlarının “Yahudi karşıtlığı” iddiasının “kanıtı” olduğunu iddia ederek bir yargı süreci başlattı. 

Arjantinli yoldaşlarımız bu ucuz tehditler karşısında yalnız değildir. Yoldaşlarımıza yönelik siyasi linç ve tehditlere son! Filistin halkını savundukları için tehdit edilen yoldaşlarımızla en yüksek dayanışma duygularımızı yükseltiyoruz. 

Yaşasın enternasyonalist mücadele!

Share This