SEP: “Ne İzleyeceğimize AKP Karar Veremez!”

SEP: “Ne İzleyeceğimize AKP Karar Veremez!”

Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), bir açıklama yayınlayarak RTÜK eliyle başta muhalif medya olmak üzere internet medyasını hedefe koyan sansür politikasına karşı çıktı.

Ne İzleyeceğimize AKP Karar Veremez!

Sansürcü RTÜK, Elini İnternet Medyasından Çek!

“Akit’in başını çektiği yalan makinası ak trollerin günlerdir sürdürdüğü internet yayıncılığını ahlaksızlıkla bir tutan kampanyanın arkasındaki dert açığa çıktı. AKP iktidarı bir yandan cinsiyetçi-homofobik-muhafazakâr yönlendirmelerine tabi olmayan internetteki dizi kanallarını hedef tahtasına oturturken diğer yandan da internet yayıncılığı yapan bütün muhalif kanalları lisans ücretleriyle, cezalarla, sansürle sindirme peşinde.

Medya üzerinde çok büyük bir tahakkümü olan AKP iktidarına belli ki bu kadarı da yetmiyor. Yetmiyor çünkü başta gençlik olmak üzere daha büyük toplumsal gruplar yandaş TV kanallarını izlemeyip yüzünü alternatif medyaya dönüyor. Bunların başında gelen internet yayıncılığının toplumsal muhalefet tarafından özgürce kullanılması, halk desteğini kaybeden iktidarın gözünü korkutmuş durumda.

Günümüzde sosyal medyanın sağladığı imkânlarla yurttaş haberciliği ilerlemiş, tek bir kanaldan bilgi akışı sekteye uğramışken iktidarın çabası bunu durdurmaktır. İktidarın bu son hamlesi, özgür basına, haber alma hakkına ve özgür düşünceye yapılmış bir saldırıdır.

İnternet üzerinden medya hizmet sağlayıcılarına 100 bin TL’lik lisans ücretleri getirilerek gönüllülük esasıyla habercilik yapan kanalları faaliyet gösteremez hale getirmeyi hedefliyorlar.

Sokak röportajlarında AKP’ye oy vermiş olanlar da dahil halkın öfkesini gösteren, muhalefetin umudunu yükselten; halkı AKP icraatlarının sonuçları hakkında bilgilendiren sesler kesilmek isteniyor.

Kendileri her türlü ahlaksızlığın cisimleşmiş hali olan ak-trollerin ahlak bekçiliğine soyunması ikiyüzlülüğün daniskasıdır. Onların ahlaktan anladığı, kadın ve LGBTİ düşmanı, özgürlük karşıtı, ikiyüzlülüklerle dolu muhafazakar bir yaşam biçiminin zoraki kabul edilmesidir. Gençlik ve genel olarak halkın giderek daha geniş bir kesimi bu dayatmalara tiksinerek bakmaktadır. Bu yüzden AKP ne yaparsa yapsın hayatın akışının önünde duramayacaktır.   

SEP olarak; baskıcı, tek adamcı, cinsiyetçi dayatmalara karşı mücadeleyi yükseltip alternatif sol medya ile dayanışma içerisinde olacağımızı bildirmek isteriz. Tüm emekçileri ve gençliği AKP’nin RTÜK eliyle yeni çağın medyası olmuş internet yayıncılığını sansürün, cezaların gücüyle sindirmeye çalışmasına sessiz kalmamaya davet ediyoruz!”

CATEGORIES
Share This