Seçimleri Siz Murdar Ettiniz Eyy AKP! – Engin Kara

Seçimleri Siz Murdar Ettiniz Eyy AKP! – Engin Kara

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, dün yaptığı konuşmada “Bu seçim murdar olmuş bir seçimdir. Murdar etin de kavurması olmaz.” demiş. Sanki İstanbul’daki oyların sayımını günlerdir yerli yersi itirazlarla sürüncemede biz bırakıyoruz! (Adamın seçimle ilgili her açıklamasında bir şekilde uykuya, yemeğe bağlanması da enteresan. Ne keyif düşkünüymüş meğer!)

Seçimlerden önce, muhalefetten gelecek olası oy sayımı itirazlarına karşı yıllardır olduğu gibi Hükümet, YSK ve AKP kadroları seferber olup “dünyanın en güvenilir seçim sistemi”ne sahip olduğumuza toplumu ikna etmeye çalışmışlardı. Şimdi ne oldu da seçim sistemi tartışılır hale geldi, seçimler murdar oldu?

İktidarın ağız değiştirmesine sebep olan şeyin, büyükşehirlerdeki kayıplar olduğu herhalde -birkaç şaklaban hariç- herkes için ortada. Ankara ve İstanbul elden gidince AKP’nin paçaları tutuştu. O kadar ki kendi içlerinde bile çeşitli kanatların tartıştığına şahit olduk. Neticede AKP Ankara ve İstanbul seçim sonuçlarına itiraz üstüne itiraz gerçekleştirdi.

İtiraz Et, Kilitle: Nereye Kadar?

Ankara’da seçimlerden birinci çıkan Mansur Yavaş ile AKP’nin adayı Özhaseki arasındaki oy farkı son durumda 130 binde kalınca, itirazların pek işlevselliği kalmadı ve Yavaş mazbatasına kavuştu. İstanbul’da ise oy farkı 21 bin olunca AKP önce sandık sandık, sonra ilçe bazında, sonra tekrar tekrar sayılan sandıklara itirazlarla süreci bugüne kadar kilitlemeyi başardı. Yapılan tekrar sayımlarda, aslında geçersiz sayılması gereken ama zorlanarak geçerli hale getirtilen oylar sayesinde fark 13 binlere indi. Ancak oy farkı burada kaldı zira İstanbul genelinde Maltepe’deki son 100 kadar sandık haricindeki bütün itirazlar sonuçlanmış durumda.

Hal böyle olunca AKP süreci sürüncemede bırakmak için Maltepe’de tekrar tekrar sayımları kitleme yoluna başvurdu. Maltepe’deki birkaç yüz sandık günlerdir bitmek bilmiyor!

Sayım itirazları tamamlandıktan sonra AKP’nin elinde geriye “seçimlerin iptali” talebi kalıyor. İşte Binali Yıldırım’ın seçimler murdar oldu söylemi, iptal başvurusu hazırlıklarına yönelik. Oysa 15 gündür İstanbul halkının gerçek sonuçları öğrenmesine engel olmak için, yani seçimlere murdar bir görüntü sindirmek için elinden geleni yapan AKP’den başkası değil!

Seçmen İradesini Erdoğan Mı Koruyacak?

Önceki hafta da Erdoğan “13-14 bin oyla seçim kazanılmaz” demişti. Bak sen! Seçim adaletinden, halkın iradesinin sandıklara tam olarak yansımasından bahsedeceksek oturalım seçim barajını, propaganda sürecindeki tek sesliliği, kayyumları konuşalım. Ama buna yanaşmazlar. Onlar için seçimlerin güvenilirliği, adalet ancak kendileri kaybettiklerinde söz konusu olur.

Daha seçim günü gelmeden, seçilmesi muhtemel muhalif belediye başkan adaylarını “görevden alırız, kayyum atarız” diye tehdit eden Erdoğan ve adamlarından başkası değildi. Bir önceki dönemde onlarca HDP’li seçilmişi adli değil idari kararlarla görevden alan Erdoğan şimdi çıkmış seçmen iradesinin eksiksiz şekilde tecelli etmesinden bahsediyor. Komik…

Yenilmezlik Hissi Yıkılırken

Bu düzenden şöyle insanın ağzında tat bırakacak bir demokrasi beklemenin zaten bir gerçekliği yok. Bu düzen dediğimiz sadece AKP ve Erdoğan rejimi değil. Türkiye kapitalizminin kendi çelişkileri, zaten demokrasinin hep aksamasına yol açtı. AKP ise şeklen anayasayı ve hukuku tümden ilga etmese de, en uç sınırlarda kısıtlamalarla demokratik işleyişi alabildiğine daraltmayı başardı.

Şimdi demokrasinin kırık dökük enstrümanlarından istemedikleri melodiler duyulduğunda, hemen parlayıverdiler: “aman millet iradesi elden gidiyor!”.

Hoş, seçimi 13-14 bin oy farkla kaybeden bir muhalefet adayı olsaydı ve sayımlara itiraz etmeseydi, hepimiz küfrederdik, bu ne biçim iş oyuna bile sahip çıkmıyor diye. Zira AKP bütün devlet aygıtlarını tek elden kontrol ediyor ve istediği sonuçları yaratmak için elinden geleni ardına koymuyor.

Ancak itiraz eden, enstrümanları tek başına elinde tutan tek adamın partisi olunca insanın gülesi geliyor: Ne oldu, tekerlekler raydan mı çıktı?

Eyy AKP! Gelin doğruları konuşalım. Bu seçimi siz murdar ettiniz. Hem şimdi falan da değil. Daha seçim maratonu başladığında murdar oldu bu seçim. Muhalefete sansür uygulattınız, bütün medyayı özel kaleminiz gibi kullandınız, devletin bütün olanaklarını sonuna kadar cebinize sokuşturup kendi reklamınız için kullandınız. HDP’nin adaylarını görevden almakla tehdit ettiniz, CHP’nin adaylarını düzmece davalarla korkutmaya çalıştınız, ötekileri satın almaya çalıştınız.

Ama tüm bunlara rağmen, bu halk sizin kadir-i mutlak olmadığınızı gösterdi. İktidarınızın üstündeki yenilmezlik pelerininde delikler açıldı. Şimdiki karın ağrınızın sebebi de bu. Haydi gelin itiraf edin bunu!

CATEGORIES
TAGS
Share This