Rouseff Görevden Alındı- Tilbe Akan

7333496-3x2-940x627

Rouseff karşıtı sağ protestodan bir kare

Brezilya Senatosu, çarşamba akşamı başlayan ve 20 saat süren oturumda yapılan oylamada, yolsuzlukla suçlanan Devlet Başkanı Rousseff’in görevinden azledilmesi için yargılanmasına karar verdi. Bu süreçte görevi askıya alınan Rousseff’in yerine merkez sağ PMDB partisinden olan yardımcısı Michel Temer geçecek.

Rousseff yaptığı açıklamada yasadışı hamleyi yasal yollarla engelleyeceğini ve resmi görev süresi 2018’de bitene kadar görevde kalacağını söyledi. Görevden alma denemesini bir parantez olarak yorumlayan Rousseff, halkı darbeye karşı harekete geçmeye çağırdı.

1414402879283_wps_5_Supporters_of_presidentia

Rouseff’e yönelik darbeyi protesto eden eylemden bir kare

Daha önceki yazımızda belirtmiştik. Brezilya yolsuzluk iddialarıyla sarsılıyor ve fırsattan yararlanmak isteyen sağcıların
oluşturduğu sokak hareketi ve partiler Rouseff’i istifaya çağırıyordu. Rouseff bunu halkçı iktidara karşı yapılan bir darbe olarak nitelendirerek istifa etmeyeceğini açıklamıştı. Bunun ardından geçtiğimiz Çarşamba 20 saat süren senato oylaması sonucu Rouseff senato tarafından görevden alındı. Bu sırada Brezilya sokaklarında hem sağcıların hem de Rouseff destekçilerinin eylemleri vardı.

Rouseff iktidarı burjuvazi için artık yeterince kullanışlı olmadığından ve siyasi zayıflığı nedeniyle işçi sınıfını artık kontrol edemez hale geldiğinden burjuvazinin gözünden çoktan düştü. Bir kez daha vurgulayacak olursak Rouseff’in görevden alınmasının asıl amacı işçi sınıfının elindeki üç beş kazanımın da geri alınması, işçi hareketinin marjinalize edilmesi ve yok edilmesidir.

Asıl savaş burjuvazi ve onun uşaklarıyla işçi sınıfı arasındadır. Bu sebeple PSDB’nin görevden uzaklaştırma talebine karşı çıkmak ve bağımsız bir noktadan Rouseff ve İşçi Partisi’nin politikalarına karşı sınıf perspektifli bir mücadele izlemek; özelleştirmelere, anti terör yasasına karşı durmak ve sınıfın taleplerini yükseltmek büyük önem arz etmektedir. PSOL ve daha radikal sol partilerin, sendikaların ve örgütlerin birleşerek sol alternatifi inşa etmeleri ve birleşik cepheyi kurmaları elzemdir.

CATEGORIES
TAGS
Share This