Okur Mektubu: Kapitalizmin Gururlu Yerlisi

Vestel kendisini tanıttığı haliyle, Türkiye’nin teknoloji devi. Her ne kadar müşteri memnuniyeti çok olmasa da ve hatta çoğu ürünü yüzde yüz yerli üretim olmasa da biz yine öyle bilelim. Zaten konumuz da Vestel’in yerli olup olmadığı da değil.

“Gururla Yerli” sözünü sürekli tekrar eden ve reklamların da sürekli milliyetçi söylem kullanan Vestel’in geçtiğimiz haftalarda 150 işçiyi siparişler iptal edildi gerekçesiyle işten çıkardığı basında yer aldı.

Gururla yerli olan firmanın 2016 yılında üretim ve karını iç pazarda yüzde 29, ihracatta ise yüzde 25 artırırken işçileri işten atması ise tam da yerli kapitalist teamüllere uygun.

Manisa’da Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan fabrikada 16 bin çalışanı bulunan Vestel tarafından işten çıkarılanların İŞKUR’dan gelen işçiler olması ve 6 aylık süre dolmadan çıkarılmalarını, işçiler, “kullan at” formülü olarak tanımlıyor ve atılan işçilerin vergi ve SGK primlerinin bir kısmı İŞKUR tarafından karşılanıyor.

Gururla yerli olan ve 2016 yılının ilk 6 ayında 4.6 milyar TL ile yüzde 24 ciro artışı gösteren şirketin ilk işten çıkarması da bu değil:

2008 yılında Vestel yine ekonomik kriz bahanesiyle işçi çıkarması yapacağını yönetim kurulu tarafından basına “Felaket tellallığı yapmanın anlamı yok. Kriz yok mu? Tabii ki var, hatta Allah’ı var. Ama biz böyle bir dönemde harıl harıl çalışıyoruz. Üretimde kısıtlamaya gitmedik” sözleriyle açıklamıştı. Yani üretim kısıtlaması yok, işçi kısıtlaması var. İnsanın “Ekonomik kriz ne de güzel bir şey!” diyesi geliyor.

Diğer yandan sürekli olarak işçi sirkülasyonu yapılan Vestel’de çalışma koşullarının da kötü olduğu belirtiliyor. Günde 12 saat çalıştırılan işçiler için ek mesai ücreti de verilmiyor. Kapitalizm için herhalde gurur da bu demek oluyor!

Ahmet Yeşil

CATEGORIES
TAGS
Share This