Maltepe Belediyesi’nde Grev de Grev Kırıcılık da Devam Ediyor

Maltepe Belediyesi’nde Grev de Grev Kırıcılık da Devam Ediyor

İşçilerin üye olduğu Genel-İş sendikası ile Belediye ve Sodemsen (Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası – CHP’li belediyelerin işveren örgütü) arasında yürütülen toplu sözleşme sürecinin tıkanmış; Maltepe Belediyesi işçileri 23 Şubat Salı günün ilk saatleriyle birlikte greve başlamıştı. Grev beşinci gününde devam ederken, belediyenin karşı saldırıları da sürüyor.

Geçtiğimiz hafta Kadıköy Belediyesi’nde de grev olmuş, üçüncü gün Genel-İş sendikasının genel merkez yönetimi belediye ile anlaşmaya vararak grevi sona erdirmişti. Kadıköy grevinde yaşanan manzaraların benzerlerini Maltepe grevinde de görüyoruz.

Maltepe Belediyesi ve Belediye Başkanı Ali Kılıç, tıpkı Kadıköy Belediyesi ve Şerdil Dara Odabaşı gibi manipülasyona başvurdu. Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda işçilere %47 zam ile net 4.188 TL ücret teklif edildiğini ve sendikanın kabul etmediğini iddia etti. Kadıköy Belediyesi işçilere net 5 bin TL teklif edildiğini iddia etmesine rağmen son yapılan anlaşmada asgari net ücret 3.456 TL olmuştu.

Sendikanın açıklamasıyla Maltepe Belediyesi’nde de işçilere sadece ücretlere %8 zam ve yol ve yemek ücretlerine 1’er TL’lik zam teklif edildiğini öğrenmiş olduk. Yani Kadıköy Belediyesi gibi Maltepe Belediyesi de yalana ve karalamaya başvurdu.

Maltepe ve Büyükşehir Belediyelerinin Grev Kırıcılığı

Manipülasyonun yetmediği yerde grev kırıcılık devreye girdi. Önce grevden iki hafta önce işe alınan temizlik personeli aracılığıyla grev kırılmaya çalışıldı. Yetmeyince Maltepe Belediye Başkanı ve CHP’li Belediye Meclis Üyeleri devreye girdi ve onların nezaretinde, grevdeki işçilerin toplamadığı çöpler toplanmaya çalışıldı. İşçilerin durumu tespit etmesi üzerine pek çok ilçe sakini belediye yöneticilerine tepki gösterdi.

Ardından devreye, yine Kadıköy’de de olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri girdi. Büyükşehir kapsamında kalmayan ilçe belediyesine ait alanlarda büyükşehir araçları çöp toplarken yakalandı. Ekrem İmamoğlu’nun “Her Şey Çok Güzel Olacak” şeklindeki seçim sloganının sıra işçilerin sınıfsal taleplerine gelince pek fazla bir şey ifade etmediğini bir kez daha görmüş olduk.

Bu arada grev kırıcılara engel olmak isteyen işçiler ise jet hızıyla karakollara ifadeye çağrıldı.

Grevci İşçilere Saldırı

Grevdeki işçiler bugün sosyal medya hesaplarından sabah saatlerinde Küçükyalı’daki grevcilere yaklaşık 100 kişilik bir grubun saldırdığını duyurdular. Saldırının grevi kırmak amacıyla organize edildiği iddia edildi.

Kapitalist Belediyecilik ve Belediye Sendikacılığına Karşı Belediye İşçilerinin Taban Örgütlenmesi

Daha önce Kadıköy Belediyesi grevinden sonra yayımlanan yazıda belediyelerdeki sendikal örgütlenmenin ülke ortalamasının 5 katı olduğuna ama bu durumunun gerçek bir sınıf örgütlenmesine dayanmadığına dikkat çekmiştik. Belediye sendikacılığı, ülkedeki belediyecilik anlayışının bir yan sanayisi durumunda.

Bir süredir Kadıköy, Maltepe, Ataşehir, Kartal belediyelerinde ilerleyen grev süreci, gelinen ekonomik tablodaki tıkanıklığı yansıtıyor. Enflasyon ve yoksullaşma altında ezilen işçi sınıfı, çoğu zaman kazanmak için bile değil ama daha fazla kaybetmemek için mücadeleye zorlanıyor. Tabandaki huzursuzluklar, hareketlenmeler sendika yönetimlerini de göstermelik de olsa bazı adımlar atmaya mecbur bırakıyor.

Ancak daha geçen hafta Kadıköy Belediyesi’nde grevin nasıl sonuçlandığını unutmayalım. Genel-İş Genel Merkez Yönetimi, belediye ile yaptığı anlaşmayı işçilerden habersiz ve grev iradesi hilafına imzalamıştı. Bu yüzden belediye işçileri mücadeleye sıkı sıkıya sahip çıkmalı, sendika yönetimlerinin her adımını takip etmeli, gerektiğinde hesap sormalı ve mücadelenin edilgen değil aktif öznesi olmalıdır. Tabandaki mücadeleci işçilerin ileri atılması ve organize olması geleceğe bırakılabilecek en önemli miras olacaktır.

Buna da göz atın: Kadıköy Grevi ve Belediye Sendikacılığı

TAGS
Share This