KPSS İptal Edildi: İntihar Eden Öğretmenlerin Hesabını Kim Verecek?

ogretmen

Şifre skandalıyla zamanında Türkiye’de infial yaratan 2010 KPSS genel yetenek ve genel kültür sınavı iptal edildi. Bununla birlikte binlerce kişinin memuriyetinin de tehlikeye gireceği belirtiliyor. Hakkıyla kamu emekçiliğine atanan binlerce çalışan an itibariyle büyük tedirginlik içerisine girmiş durumda. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2010 KPSS sorularının sınavdan en az 12 gün önce sızdırıldığını geçtiğimiz mayıs ayında kesinleştirmişti.

2010 KPSS sınavından sonra 5 öğretmen adayı intihar etmişti. O KPSS sınavında AKP’nin ve Gülen cemaatinin kol kola girdiği yıllarda 350 sınav birincisi çıkmıştı ve bunların 70’i evli idi. Şimdi AKP tüm suçu cemaate atıyor. Ogün YGS sınavlarında “sehven” şifre olduğunu kabul eden, atanan çiftlerin eşlerinin orduda rütbeli olduğunu bilen ve tüm bunlara rağmen cemaate suçu atan AKP canına kıyanların hesabını da verecek mi?

On binlerce atanamayan öğretmenin hayatının en güzel yıllarını işsizliğin bunalımı ile geçiriyor. Bugüne kadar onlarcası intihar etti. Bilinen tahmini rakam, 2006’dan bu yana 50’ye yakın intihar olduğu yönünde.Cemaatin onlarca yıldır çaldığı sorular sadece 2010 yılı KPSS sınavı ile sınırlı değil. Bu sınavlara umudunun  bağlayıp adaletsizlik sonucu intihara sürüklenen onlarca insan var. Yüz binlerce öğretmen işsizlikle boğuşurken AKP, cemaatin suç şebekesine dayanarak yıllarca emekçilerle, gençlerin hayalleriyle alay etti.

Tüm bu rezilliğin birinci dereceden sorumlusu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı öğretmenlerin  ilgi çekmek için intihar ettiklerini iddia etmişti. İntiharların  “niyeti olmadığı halde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı” olduğunu söyleyerek skandal sözler sarf etmişti.

 

CATEGORIES
TAGS
Share This