Her Yer Kobanê Her Yer Direniş – Ekin Akbaş

7 Ekim, 2014

 

Suriye’deki Kürt kantonlarının ortasında bulunan Kobanê’ye saldıran IŞİD çeteleri 21.gününde kentin doğusundan girdi ve 4 katlı bir binanın tepesine bayrak dikti. PYD’nin silahlı kanadı YPG (Halk Savunma Güçleri) ise kadın-erkek aynı siperlerde bu eli kanlı katillere karşı büyük bir yiğitlik örneği göstererek ellerindeki az imkanla büyük bir direniş gösteriyorlar. Kobanê’nin hakim tepelerinden Mistanur Tepesi’nin IŞİD’in eline geçmesinin ardından çeteler Musul’dan ele geçirdekleri ağır topları bu tepeye yerleştirerek Kobanê’deki halkı bombalamaya başladı. Kentte sokak sokak, göğüs göğüse şehir savaşı yaşanıyor.

Geçtiğimiz günlerde PYD başkanı Salih Müslim Ankara’ya gelerek Türk yetkililerle müzakere masasına oturdu. Ancak AKP müzakere masasındayken bile sınırda IŞİD çetelerine izin verildiğini kameralar kaydetti. AKP, Kürt halkının öfkesini üzerine çekti. Polis, jandarma ve asker Davutoğlu’nun “Kobanê’nin düşmemesi için elimizden geleni yaparız” sözüne karşın sınırda nöbet tutanlara saldırdı. Desteği geçtik düşmanca olan bu tavır, bölgedeki öfkeyi arttırdı.

Bu yazı yazılırken de Sürekli Devrim Hareketi’nin çalışma yaptığı hem Mezopotamya hem Anadolu il ve ilçelerinde halkın IŞİD protestolarına polis saldırdı ve protestolar çatışmaya dönüştü. Şu an eylemlerin gerçeleştiği yerler: Diyarbakır, İstanbul, Ankara, İzmir, Hakkari, Batman, Bitlis, Bingöl, Muş ve Van. Bu illerin neredeyse çoğu ilçesinde de eylemler var; halk kitlesel şekilde ses çıkarma ve ışık yakıp kapatma eylemi yapıyor. Polis bunlara bile dayanamayarak Diyarbakır – Bağlar’da evlere dahi gaz sıkıyor.

Mezopotamya’daki bu kan deryasının arkasında ABD ve AKP vardır. Ezidiler, Kürtler, Araplar ve Türkmenler eli kanlı selefi çetelere teslim edilemez. Kobanê insanlık onuru için direniyor. Kobanê’ye ses ver.

CATEGORIES
TAGS
Share This